Вчерашната проверка на Европейската прокуратура и Главна дирекция "Национална полиция" в сградата на "Булгартрансгаз" е била заради обществената поръчка за разширението на подземното газово хранилище в Чирен.
Това потвърдиха на пресконференция служебният енергиен министър Владимир Малинов и изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Равначки.
По процедурата са били сключени три договора, които са построяването на нов газопровод, нови сондажи и за компресорна станция. Европейските средства са в размер на близо 78 млн. евро. Проверката на Европейската прокуратура касае сондажите, като договорът е на стойност 221,2 милиона лева без ДДС.
Владимир Малинов подозира, че външни интереси, стоят зад проверката, разбра се от думите му. Той призова да се има предвид общата "геополитическа рамка".
От казаното от Малинов се разбра, че вече е било направено авансово плащане, но строителни дейности не са извършвани. Той каза, че не си спомня размера на аванса.
Въпросната поръчка за разширението на подземното газово хранилище в частта "подземен фонд" вече е била проверявана тази година от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), каза още Малинов. При нея ведомството не е открило нарушения. Служебният министър увери, че ще нареди спиране на изпълнението на договора до приключване на проверката.
И трите сключени договори по обществената поръчка, които са общо на стойност над 600 млн. лв., са с участието на "Главболграстрой", който трябва да извърши инженеринг. Министърът поясни, че подизпълнители на строителната компания са направили технологичното предложение за сондажите.
Консорциумът "Ю Джи Ес Дрилинг Чирен", с водеща роля на „Главболгарстрой“, изпълнява проекта, който е предмет на проверката.
Служебният енергиен министър предполага, че сигнал на Българския енергиен и минен форум, изпратен на 14 февруари 2024 година, е дал основание за проверката на европейското обвинение. В него се твърди, че технологията на сондирането е била сменена, което ще спести на изпълнителя 80.90 млн. лв. и така целият проект може да бъде компрометиран.
Според Малинов сигналът е базиран върху становище на вътрешния одитор на "Булгартрансгаз" по одит, възложен от самия него, когато е бил изпълнителен директор на дружеството.
Договорът, подписан от "Булгартрансгаз" за "Чирен", е за пълен инженеринг, което означава, че изпълнителят носи отговорност за техническото решение за реализацията, осъществяването в рамките на стойността, предвидена в договора, както и за постигане на заложените цели и резултати. Последните предвиждат повишаване на капацитета на хранилището до 1 млрд. куб. метра за съхранение и между 8 и 10 млн. куб. метра за добив и нагнетяване.
Техническото решение, разработено от български и международни специалисти и подизпълнители, неколкократно е било разглеждано и одобрявано от "Булгартрансгаз", обясни служебният енергиен министър. Извършена е оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), имало е технологично решение и е издадено първо разрешение за строеж за един от първите сондажи, допълни Малинов.
Още по темата
- Енергийни шефове искат нови правила и инвестиции заради проблемите с тока
- Владимир Малинов: Потреблението на електроенергия от бита е по-голямо от предвиденото
- АКФ срещу енергийния министър: какво скри за "Чирен"
- Въпреки критиките и покрай слуховете за продажба - служебният кабинет смени представителя на държавата в "Лукойл"
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни