Ще предприеме ли прокуратурата действия за повдигане на обвинения срещу Делян Пеевски и искане за сваляне на депутатския му имунитет след показанията на бившия собственик на фалираната Корпоративна търговска банка (КТБ).
Този въпрос поставиха депутатите на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, в момента независими - изхвърлени или напуснали сами парламентарната група на Движението, в която останаха само Пеевски и неговият кръг.
Показанията на Цветан Василев изискват ясно решение по отношение ролята на Пеевски в събитията около, заяви Тимур Халилов, предава БТА.
Вчера банкерът беше изслушан от временната комисия за проверка на факти и обстоятелства за дейността на групата около Мартин Божанов - Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров – Еврото.
"Като политическа сила ние сме длъжни да подчертаем, че случаят "КТБ" не е просто въпрос на източване на една банка, а символ на злоупотреба с власт, на безнаказаност и на сливането на политическа и икономическа власт в ръцете на малцина", коментира Халилов.
Последните дни обществото е свидетел на прокурорски акции и разследвания, беше казано в началото на брифинга на депутатите, определящи се като „представители на автентично ДПС без Делян Пеевски и група“. Според Тимур Халилов показанията на Цветан Василев разкриват сериозни факти, които повдигат въпроси не само за финансовата стабилност на страната, но и за начина, по който функционират правоохранителните и антикорупционните органи. Халилов изрази недоволство, че на изслушването на банкера ДПС е било представено „от лица със снето доверие от почетния председател на партията, които не представляват волята на избирателя на Движението“.
Тимур Халилов припомни, че според изнесената информация от Цветан Василев, заеми към КТБ, свързани с Делян Пеевски, възлизат на сума от 500 млн. лв. - достатъчна да разтърси не само банката, но и цялата икономическа и политическа система у нас. „Василев посочва също, че вдъхновител на акцията е Делян Пеевски, а Петьо Петров (Еврото) е изпълнител на този план“, каза Халилов. Ако това е вярно, се разкрива картина на целенасочени действия за придобиване на икономически активи чрез злоупотреба с власт и влияние, смятат народните представители от ДПС, нечленуващи в парламентарна група, и настояват прокуратурата да отговори допустимо ли е заеми на стойност 500 млн. лв. да не бъдат разследвани, особено когато става въпрос за публично значими фигури като Пеевски.
Какви действия е предприела или ще предприеме прокуратурата за възстановяване на справедливостта в интерес на българските граждани и подвеждане под отговорност на отговорните лица, питат още те. Както и защо Комисията за противодействие на корупцията не е реагирала по този случай, а в други проявява изключителна активност, което говорело за „избирателен подход и обслужване на нечии зависимости“. Липсата на реакция в този случай буди съмнение за двойни стандарти и липса на воля за борба с корупцията на високо ниво, коментира Халилов.
Призоваваме изпълняващия функциите главен прокурор за конкретни действия, които да гарантират справедливост и възстановяване на финансовите и морални щети, нанесени на българското общество, очакваме реакцията на институциите, посочи депутатът. Призоваваме и за своевременни действия по отношение на множеството сигнали за натиск и репресии върху бизнеси и служители в местната и централната администрация, допълни Тимур Халилов.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни