
Европейската комисия ще наложи на американския автомобилен гигант Tesla индивидуални мита от 9 на сто, тъй като е износител от Китай.
Това се казва в окончателните проектозаключения на ЕК в резултат на нейното разследване на държавните субсидии за китайски захранвани с батерии електромобили. Заключенията бяха предоставени днес на заинтересованите страни.
Митата срещу Tesla са намалени, след като от компанията подадоха обоснована молба за индивидуално разследване, за да бъде определен процентът въз основа на получените от нея субсидии. Компанията е в групата "сътрудничещи" на европейското разследване. На тях бяха наложени значително по-високи мита.

Наложени са известни корекции на обявените през юли временни изравнителни мита върху вноса на този захранвани с батерии електрически коли. Те са следните:
•За BYD – 17%;
• За Geely – 19,3%;
• За SAIC- 36,3%;
• За други китайски производители на електромобили, които са сътрудничили на разследването – 21,3%. (Наложените през юли проценти бяха 20,8);
• За компании, които не са оказали сътрудничество – 36,3%. (През юли процентите бяха 37,6).
ЕК реши и да не бъдат събирани изравнителни мита със задна дата.
От 5 юли в сила са наложените тогава мита. След предоставянето на проектозаключенията заинтересованите страни разполагат със срок от 10 дни за мнения. Ако има такива, Комисията ще вземе окончателно решение и ще запознае с него страните членки. Те ще могат да го одобрят, освен ако срещу него няма квалифицирано мнозинство. Така решението ще стане правно обвързващо.

Още по темата
- Брюксел не коментира референдума за еврото, пише конвергентния доклад
- Унгария и Словакия на бунт срещу предложена от ЕК забрана за внос на руски енергийни продукти
- Тръмп: Може да намалим митата срещу Китай. 80% изглежда правилно
- Канцлерът Мерц от Брюксел: Германия е зад Украйна и подкрепя плана на Тръмп
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни