Българското газохранилище в Чирен е 42,3% пълно според уебсайта на организацията Gas Infrastructure Europe, която представлява 68 газови компании в 25 страни в Европа пред европейските институции.
Според обновяваната всеки ден информация в момента в Чирен има 232,8 милиона кубически метра газ и обемът му намалява средно с 0,52 на сто на ден.
Европейските и националните власти преценяват готовността си за евентуална газова криза, след като Русия заплаши в края на миналата седмица да прекъсне доставките за Украйна, обвинявайки я, че е предплатила за два дни.
Киев отвърна с обвинения, че "Газпром" не подава предплатените количества газ и че част от него отива в завзетите от руските сепаратисти райони, които правителството не контролира.
Енергийните министри на Русия и Украйна започват в 16 часа българско време в Бюксел преговори с посредничество за избягване на криза. В края на миналата година те подписаха споразумение за редовно подаване на газ, което изтича на 31 март.
ЕС задължава страните-членки да поддържат газов запас, който може да запази снабдяването минимум 30 дни в случай на криза. Това не е задължитело да бъде газ на склад. Може да бъде осигурена от договор с алтернативни доставчици.
Според българските власти в момента страната ни може да издържи до три месеца, ако подаването на газ от Русия през Украйна спре.
В момента в украинските хранилища има 8,2 милиарда кубически метра газ, които представляват 25,5 на сто от обема им като запасите се увеличават с 0,03 на сто на ден.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни