Открай време е ясно, че между основните коалиционни партньори в правителството на италианския премиер Джорджа Мелони по редица въпроси има сериозни разногласия. Досега Русия е основната външнополитическа тема, по която няма съгласие между вицепремиерите Антонио Таяни и Матео Салвини - съответно министър на външните работи и министър на инфраструктурата и лидери съответно на десноцентристката партия „Форца Италия“ и на крайнодясната партия „Лига“.
Таяни е твърд поддръжник на украинската кауза и подкрепя виждането по украинския въпрос и на премиерката Мелони. Като в тази подкрепа си има и граници. Таяни, както и Мелони, са за предоставяне на италианска военна помощ на Украйна, но не и за изпращането на такива оръжия, които Украйна би могла да използва за удари по Русия. Те са и против пращането на западни военни да участват по някакъв начин в конфликта, както беше намекнал по-рано през годината президентът на Франция Еманюел Макрон. За разлика от тях Салвини, който в миналото открито се възхищаваше на руския президент Владимир Путин и чиято партия „Лига“ поддържаше връзки с „Единна Русия“, сега се представя за миротворец по украинския въпрос. Настояването му за мир е без изискване той да бъде постигнат при условията на Украйна, която беше нападната от Русия.
Друг външнополитически въпрос, по който между проатлантика и проевропееца Таяни и популиста и евроскептик Салвини има разногласия, бе този за управлението на ЕС. Това се видя и по време на кампанията за евровота, по време която Салвини категорично се обяви срещу преизбирането на Урсула фон дер Лайен начело на Европейската комисия, а Таяни зае страна на мнозинството, подкрепило връчването на втори управленски мандат на германската консерваторка. Всеки един от двамата вицепремиери се опитваше в противоборството да привлече на своя страна Мелони. В крайна сметка италианските управляващи си останаха разделени на три групи в новия Европарламент, като Таяни и Салвини и техните партии са в две напълно противоположни европарламентарни семейства. Таяни е в това на Европейската народна партия, а Салвини в новото евросемейство, сплотено около унгарския премиер Виктор Орбан.
Отношението спрямо Унгария също е повод за разногласия между Таяни и Салвини. Тук Мелони възприема по-скоро линията на лидера на „Лига“ и запазва близки връзки с унгарския премиер.
Сега новата външнополитическа тема, противопоставила Таяни на Салвини, е Австрия, посочват АНСА и "РАИ Нюз". В неделя австрийската крайна десница – Австрийска партия на свободата, спечели парламентарните избори в алпийската държава. Тя няма мнозинство да управлява и ще се нуждае от коалиция с друга партия. Но първата ѝ позиция на националния вот е пробив, който крайните десници в Европа приветстваха. Към приветствията се присъедини и Салвини. Според него победата на Австрийската партия на свободата на изборите в Австрия бележи един исторически момент и показва желанието за промяна, изразено от австрийците.
„На онези, които говорят за крайна десница, бих искал да напомня, че във Виена, както и почти навсякъде в Европа, има само крайно желание за промяна, при която да се поставят в центъра ценностите на труда, на семейството и на сигурността“, изтъкна Салвини. Подобни ликуващи реакции дойдоха от него и при неотдавнашната победа на крайнодесните в Нидерландия, както и при доброто им представяне на различни избори във Франция, Португалия, Финландия или Германия.
Точно обратна беше реакцията на Таяни. Той подчерта, че Австрия се нуждае от правителство, оглавявано от консерваторите, от което Австрийската партия на свободата да бъде изключена. Таяни подчерта, че всяко възраждане на неонацизма трябва да бъде отхвърлено. Той заяви, че политическите битки се печелят винаги в центъра, за да се попречи на екстремистите от дясно и от ляво да вредят.
Таяни не свърши дотук, а подчерта, че крайната десница никога не е в състояние да спечели сама, давайки за пример случилото се с френската „Национален сбор“, която на втория тур на предсрочните избори във Франция остана на трето място. Той обаче елегантно пропусна да спомене, че все пак тази партия е удвоила депутатите в новия френски парламент и е най-голямата опозиционна сила в него.
Таяни пропусна и да припомни, че партията на Марин Льо Пен и Жордан Бардела спечели евровота във Франция и първия тур на последвалите го предсрочни парламентарни избори и беше изместена от водещата позиция на втория тур, само защото центристите на Еманюел Макрон и разнородната обединена левица сключиха негласен пакт срещу нея. Той забрави и че в даден момент преди евровота дори имаше хипотеза, че партиите на Мелони и на Льо Пен биха се обединили в една нова твърда десница в 10-ия Европарламент.
На изказването на Таяни относно възраждането на неонацизма в Австрия Салвини отвърна хумористично, че това са думи на човек, който е спал зле или е преял. После той допълни, че когато гражданите избират, то останалите трябва да уважават техния избор. Щом като австрийците са решили, че първа партия в тяхната страна ще бъде Австрийската партия на свободата, чиито приоритети са сигурността, борбата с незаконната имиграция, защитата на работните места и на семейните ценности, то това означава, че такова е мнението на австрийците.
Тази размяна на реплики, широко обсъждана в италиански издания, не беше подмината и от френските медии. "Съюзниците на Мелони са на нож след победата на Австрийската партия на свободата", обобщи Франс прес.
Логично във Франция италианският управленчески експеримент, в който две години на власт са твърда десница, крайна десница и десноцентристка партия, се следи под лупа предвид рисковете да се повтори и на национална почва. За ужас на френските традиционни сили италианският експеримент просъществува вече две години.
Сега спорът между съюзниците на Мелони относно Австрия може и да е показателен, но няма да доведе до разпад в управляващата коалиция. Причината за това е, че и партията на Таяни, и тази на Салвини имат рейтинг съответно от 9,5 и 8,3 процента, доста зад партията на Мелони, която продължава да бъде с рейтинг от 29 процента, според допитването на агенция ЮТренд. Така че Таяни и Салвини сами не могат да просъществуват във властта и участието им в коалицията на Мелони, въпреки разногласията помежду им, е жизненоважно за тях.
Извън Австрия Таяни и Салвини в последно време са в конфликт и по вътрешнополитическата тема за италианското гражданство, припомнят АНСА и Франс прес.
„Форца Италия“ предложи в края на лятото реформа, която би улеснила предоставянето на италианско гражданство на учещите в Италия. Сега законът предвижда младите, родени в Италия от родители чужденци, да могат поискат гражданство едва като навършат пълнолетие. Процедурата отнема години.
Предложението на партията на Таяни обаче беше възприето като прекрачване на червена линия от страна на „Лига“ на Салвини. Лидерът на крайната десница заплаши да депозира проектозакон за затягане на условията за събиране на семействата на мигрантите, както и да лишава престъпниците от тяхната националност.
Преди броени дни италианските медии съобщиха, че в Италия са събрани 500 000 подписи, нужни за организиране на референдум по друг въпрос, свързан с гражданството – този за намаляване от 10 на 5 години на изискването за пребиваване в страната, за да може да се поиска гражданство. Предложението за референдум дойде от Рикардо Маджи от проевропейската партия „Плюс Европа“, възприемаща същия курс като този на партията на Таяни по редица въпроси.
Очаква се това развитие да налее масло в огъня на антиимиграционната риторика на Салвини, която той ще демонстрира този уикенд на ежегодната партийна среща на „Лига“ в Понтида край Милано. Миналата година почетен гост на форума беше Марин Льо Пен. Сега там се очакват делегация на Австрийската партия на свободата и унгарският премиер Виктор Орбан. И вероятно някои от изявленията, които ще направят и домакинът, и гостите на срещата в Понтида, далеч няма да допаднат на десноцентриста Таяни.
Разногласията между двамата вицепремиери може и да не доведат до коалиционен разпад. Полемиката обаче все пак създава главоболия за премиерката Мелони във важен момент. Тя е ротационна председателка на Г-7 и като такава трябва да се фокусира и върху глобални проблеми, като ескалацията на напрежението в Близкия изток. Ден след това беше организирана видеоконферентна среща на върха на Г-7, на която Голямата седморка показа единодушие в осъждането на иранската атака.
Друга международна тема, която също е важна за Мелони в този момент, е тази с изслушването и утвърждаването в ЕП на кандидатите за еврокомисари. То ще се проведе между 4 и 12 октомври. Италия издигна кандидатурата на Рафаеле Фито, който е член на партията на Мелони. Той е и министър в нейното правителство за европейските въпроси, Юга, кохезионните политики и националния план за устойчивост и развитие. Фито беше номиниран за вицепрезидент на ЕК за кохезията и реформите.
Сега правната комисия на ЕП проучва декларациите за състоянието на номинираните за еврокомисари. Данни от някои от тези декларации се появиха в изданието „Политико“. Рафаеле Фито е декларирал седем апартамента, плюс дялове в още три жилища, всички в Италия. Той има земи, два гаража, 15 процента дялово участие в аптека в Бриндизи, оценено на 150 000 евро, като и винарна.
Очертава се изслушването на Фито да е сред най-интересните, предвид поверения му ресор. Очаква се по време на устния изпит левоцентристите и либералите да поискат от него по-категорично поемане на ангажименти за придържане към европейските ценности, прогнозира Франс прес.
Самата Мелони е уверена в добрия избор на Италия за еврокомисар. Още повече, че Фито беше подкрепен от бившия италиански еврокомисар, левоцентриста Паоло Джентилони и от бившия италианския премиер Марио Монти, които са авторитетни имена в ЕС, припомнят „Секоло Д’Италия“ и „Политико“.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни