Властите в Русия наредиха затварянето на един от най-известните музеи в Москва – Музея на ГУЛАГ – посветен на жертвите на съветските репресии. Официалното обяснение за закриването, в сила от четвъртък, са "нарушения на правилата за пожарна безопасност".

Мярката обаче се вписва в контекста на мащабна кампания на Кремъл срещу независимото гражданско общество и онези, които се противопоставят на държавно наложената историческа версия.

"Временно затворен"

В сряда музеят обяви, че при проверка са били открити нарушения на пожарната безопасност. На сайта му съдържанието беше премахнато и заменено с кратко съобщение за „временно“ затваряне.

Създаден през 2001 г., Музеят на  ГУЛАГ в центъра на Москва е символ на паметта за жертвите на системата от трудови лагери в Съветския съюз. Той съчетава официални държавни документи с лични истории, семейни снимки и предмети на пострадалите.

През 2021 г. музеят бе отличен с Наградата за музей на Съвета на Европа за усилията му да „разкрива историята и да активира паметта с цел укрепване на гражданското общество и съпротивата му срещу политическата репресия“.

История в сянката на Кремъл

Президентът Владимир Путин често демонстрира двойствено отношение към историята на Съветския съюз. Докато понякога осъжда репресиите от епохата на Сталин, по-често той го възхвалява като велик лидер, изиграл ключова роля в победата над нацистка Германия.

Съветската история за ГУЛАГ и милионите жертви на Големия терор остава неудобна тема за Кремъл, който изгражда образ на СССР като мощна сила. В учебниците тези събития получават минимално внимание, а независимите изследователи и групи, които настояват за различен прочит на историята, стават обект на репресии.

През 2021 г. властите разпуснаха "Мемориал" – Нобелов лауреат и най-голямата организация за документиране на съветските репресии и съвременните нарушения на човешките права.

Всяка година на 30 октомври Музеят на ГУЛАГ организира инициативата „Връщане на имената“, по време на която граждани четяха имената на жертвите на съветските репресии. Това е денят на политическия затворник първо в СССР, а днес в Русия.