Европейският съюз очаква с видимо напрежение времето, в което новият американски президент Доналд Тръмп ще застъпи длъжността си и ще изпълни една от основните си закани - да въведе допълнителни мита за европейския внос в САЩ. 

"Налагането на мита върху целия внос може да има по-скоро отрицателен, отколкото положителен ефект, а може да се окаже, че изобщо не е ефективност", заяви днес гуверньорът на централната банка на Италия Фабио Панета, който е и член на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), предаде Ройтерс.

Припомняме, че по време а предизборната си кампания той обяви, че неговата администрация ще наложи общи мита в размер на 10 процента върху вноса в САЩ от другите страни. Що се отнася до вноса от Китай, той може да бъде обложен с 60 процента, припомня Ройтерс позицията на Доналд Тръмп. Агенцията отбелязва, че именно високите вносни мита върху китайския внос в САЩ може да са с най-сериозни последици в световен мащаб.

"Не трябва да имаме илюзии, че налагането на общи мерки за издигането на протекционистки бариери е решение на нашите проблеми. Те биха имали ефект, който би бил съпоставим с използването на готварски нож в хирургията. С него не можете да извършите сложна операция", отбеляза Фабио Панета.

Отново днес по темата се изказа и еврокомисарят Паоло Джентилони, който заяви, че "вероятният протекционистки завой на американската търговска политика може да се окаже изключително вреден за икономиките и на САЩ, и на ЕС".

ЕС ще се ангажира с новата администрация в духа на сътрудничеството, но и с желание да защити отворената търговия, добави той.

Думите му идват, след като Европейската комисия обяви в есенната си икономическа прогноза, че макар и да е избегнала стагнацията европейската икономика е подложена на сериозен натиск и ще регистрира минимален растеж през идните месеци.

Особено сериозно е притеснението на Германия, която разчита на американските пазари, а в момента се намира в тежка икономическа ситуация. Това се потвърждава и анализ на германския икономически институт "Ифо" (Ifo), получен днес в редакционната поща на БТА.

"Тръмп се застъпва за прилагането на ясно изразена протекционистка политика. Тя е основана на налагането на по-високи вносни мита и на по-големи ограничения в международната търговия, най-вече по отношение на Китай и вероятно спрямо Европа", посочва Клеменс Фуест, президент на базирания в Мюнхен институт. Той отбелязва, че трябва да бъде взети "подходящи предпазни мерки".

Германските експортно ориентирани компании може да понесат сериозни загуби, ако Тръмп изпълни заплахата си и Вашингтон наложи базови мита в размер на до 20 процента върху вноса в САЩ. По отношение на вноса от Китай новоизбраният президент обяви по време на предизобраната си кампания, че митата може да достигнат до 60 процента, посочва "Ифо".

Ако бъдат въведени подобни мита, то загубите само за Германия ще достигнат 33 млрд. евро. По оценки на "Ифо" германският износ за САЩ може да намалее с около 15 процента. САЩ са най-големият пазар за германските износители извън Европейския съюз, припомня икономическият институт. 

Освен това износът за Китай би спаднал с 10 процента, тъй като импортът от азиатската страна за САЩ ще намалее значително, сочи анализът на "Ифо".