Вече и открито: унгарската петролно-газова група MOL (МОЛ) иска да купи рафинерията на "Лукойл" в България.

Това е заявил премиерът Виктор Орбан на родна земя, само ден след като бе на визита у нас по покана на президента Румен Радев, по време на която се срещна и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

На брифинг в Будапеща той е заявил, че компанията е подала оферта за рафинерията в Бургас и е един от седемте кандидати.

Унгарски медии съобщиха новината и цитираха думите на Орбан, че руската компания иска да продаде рафинерията на открит търг, а МОЛ е единственият кандидат от Европейския съюз, съобщава БНТ.

Както Клуб Z писа, МОЛ е на "ръчно управление" от Виктор Орбан, който през последните месеци показва засилен интерес към Балканите. Неговите "прокси" олигарси владеят македонския медиен пазар, а сега той даде и голям кредит на новото правителство в Скопие с китайски пари. Припомняме, че той спаси бившия премиер Никола Груевски от наказателно преследване, след като го прие като политически бежанец в Будапеща. 

МОЛ е компанията и от която бивши отцепици създадоха фирмата МЕТ, която пък има малки дялове в резервиран капацитет по "Турски поток", кръстен от Борисов "Балкански поток". Всичко друго е на "Газпром". Така че съмнението за руско участие остава. 

Анализаторите предупреждават, че е възможно да бъде привлечено руско финансиране, тъй като финансовите възможности на МОЛ са ограничени, съобщава изданието Oilprice, цитирано от БГНЕС. Участието на Орбан би трябвало да предизвика загриженост у европейските органи, които биха могли да обмислят блокиране на сделката, ако се докажат руски връзки. Унгарската собственост върху активите на "Лукойл" може да засили още повече влиянието на Москва на Балканите, подчертават от Oilprice.

За продажбата на "Лукойл" се заговори отново миналия месец след публикация на "Файненшъл Таймс", твърдяща, че сделката е договорена и че купувач е катарско-британски консорциум. Изданието обяви, че руската компания продава мажоритарния си дял в „Лукойл Нефтохим Бургас“ и че за продажбата е известèн лично Владимир Путин, който трябва да я одобри. В публикацията се твърдеше, че е избран консорциум, съставен от Oryx Global, контролирана от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson за предпочитан купувач. И, че "Лукойл" заявява желание да приключи сделката преди края на годината.

Проверка на Клуб Z обаче показва, че до сделка с катарците едва ли ще се стигне. Това бе потвърдено ден по-късно и от самата "Лукойл", която публично обяви следното: "Предположенията, направени в тези публикации, са неточни и подвеждащи."

Дружеството "Литаско", което е част от групата компании "Лукойл", обявява, че в публикацията на "Файненшъл таймс" се "спекулира относно сделка, включваща катарско-британски консорциум". Министерство на енергетиката също обяви, че е изненадано.

Клуб Z успя да говори с представител на една от компаниите, които имат интерес към "Лукойл", който пожела да остане анонимен. От него обаче разбрахме, че евентуалната сделка включва всички активи на компанията у нас, а не само рафинерията. Тоест включва разпространителската мрежа, търговския департамент, както и вероятно самите бензиностанции. 

При всички положения обвързваща оферта все още няма и не може да се каже, че евентуалната продажба в е напреднал етап, ако тя въобще се случи. "Лукойл" не обявява продажна цена, но предположенията на експертите са, че вероятно става дума за сума около 5 млрд. лева. 

Но най-големият играч с възмжности да влезе в България е азерската държавна компания "Сокар". Тя вече има рафинерия в Турция и има своите близки контакти с Анкара, особено с президента Реджеп Ердоган. Има и финансови възможности, както и опит в управлението на подобно сложно от технологична гледна точка съоръжение, както и собствен нефт. Тя на практика работи с България и в момента, доставяйки природен газ по интерконекторната връзка с Гърция. 

Междувременно представителят на държавата в "Лукойл" бе сменен от служебното правителство на Главчев.