
На 10 март България отбелязва Деня на Холокоста и на пострадалите от престъпления срещу човечеството. Датата е определена с решение на Министерския съвет от 13 февруари 2003 г.

На същия ден през 1943 г. пловдивският митрополит Кирил, по-късно български патриарх, и софийският екзарх Стефан предотвратяват депортирането към нацистките концлагери на стотици евреи от Пловдив.
Близо девет хиляди души са натоварени на влаковете за Полша, но в последния момент е издадена официална отмяна на заповедта за депортация. Ключова е ролята на тогавашния митрополит Кирил, който влиза в еврейския лагер в Пловдив и заявява, че ще тръгне с депортираните, ако те не бъдат освободени.
Междувременно в страната се надига вълна от негодувание срещу решението на правителството. Основно значение за отмяната на първия опит за депортация на евреите от „стара България“ изиграва бързото и решително действие на група от 42-ма депутати, водени от подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев, които с подписка в парламента се обявяват срещу случващото се. Техният протест вади на показ и бламират антисемитските действия на прохитлеристкото правителство.

Министерският съвет спира депортирането и го отлага за по-късно. Лекарският съюз, Съюзът на писателите и спортно дружество „Славия“ също се противопоставят. Българската православна църква реагира особено последователно, като окуражава морално както евреите, така и множеството българи, несъгласни с политиката на правителството за разделение на нацията с мотива, че гоненията на евреите са удар по самата България. Много активен е софийският митрополит Стефан.
Плановете за депортиране на евреите от България са спрени на два пъти — през март и май 1943 г., след което не се подновяват. На Цар Борис III са предложени „План А“ (депортиране) и „План Б“ (изселване от София и използване на евреи в трудови лагери в България), като той се спира на втория. Последиците от разселването на евреите, както и напредъка на разгрома на Вермахта през следващите месеци правят депортирането практически неосъществимо.
В същото време нелегално през Румъния и България за Хайфа, Палестина, преминават много румънски, полски, чешки, унгарски и литовски евреи. Антиеврейското законодателство в България е отменено официално по-късно — от правителството на Константин Муравиев.
* * *
Православната църква почита днес паметта на св. Галина. Имен ден празнуват Галина, Галя, Галин. Честито!
Нека видим в снимки какво още се е случило на 10 март по света през годините.
Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни