След дълго мълчание и след като правителството "Желязков" бе гласувано днес, "Демократична България" публикува своята версия на това как са протекли преговорите, в които участва, но от които изпадна на финалната права. ГЕРБ започна разговорите за кабинет първо само с ДБ (след отказа на коалиционния ѝ партньор "Продължаваме промяната" да се включи), като двете формации обявяваха периодично какви са темите и по какво са постигнали съгласие. Впоследствие в тях се включиха и БСП и "Има такъв народ". Бе съобщено, че страните са изготвили дори управленско споразумение и изглеждаше като редовното правителство да е почти договорено, докато на 5 януари т.г. ГЕРБ не разпространи съобщение, че замразява разговорите с дясната коалиция, защото не била съгласна Росен Желязков да стане министър-председател. ДБ така и не бе върната на масата на преговорите, а Бойко Борисов я замени, но като (не)коалиционен партньор с ДПС-Доган.
Препубликуваме материала от името на "Демократична България" от сайта на "Да, България". Там той е озаглавен "Хронология на споразуменията за правителство. И как Пеевски изпадна от тях":
"На 5 януари 2025 г. чрез съобщение до медиите ГЕРБ-СДС прекратиха преговорите за съвместно управление с „Демократична България“ - в момент, в който споразумението между страните не беше завършено.
Винаги сме подчертавали, че въпросът за личността на премиера и персоналния състав на правителството следва да се разискват след завършено споразумение и провеждане на лидерска среща.
Тази позиция изрично и многократно е потвърдена от “Демократична България” в рамките на преговорите, както и позицията за взаимноприемлива фигура на премиера.
С цел предоставяне на максимална публичност и прозрачност относно структурата и развитието на преговорния процес за съставяне на редовно правителство, до момента на прекратяването от страна на мандатоносителя на преговорите с „Демократична България“ (5 януари 2025 г.), публикуваме следните документи:
- Начална преговорна позиция на „Демократична България“, съдържаща Проект на споразумение, Политически приоритети и подбробна Антикорупционна програма;
- Начална преговорна позиция на мандатоносителя ГЕРБ-СДС;
- Проект на споразумение за съвместно управление и механизъм за вземане на решения – работен вариант на споразумението между страните, като в жълт цвят са отбелязани точките, по които към 4 януари 2025 г. не бе постигнато съгласие и договорката беше дискусията по тях да продължи. Обсъждане по спорните текстове така не се състоя, защото ГЕРБ-СДС прекратиха преговорите с “Демократична България” на следващия ден.
- Споразумение между ГЕРБ-СДС, ИТН и БСП-ОЛ за съвместно управление.
С публикуването на споразумението за управление на ГЕРБ, БСП и ИТН, се потвърдиха нашите допускания, че това, което е подтикнало ГЕРБ към прекратяване на преговорите с нас, е съдържанието на споразумението и по-конкретно – мерките, насочени срещу ограничаване на влиянието на Пеевски.
Сравнихме последната версия, до която бяхме стигнали, и това, което е публикувано. Липсва следното:
- изричното споменаване на Пеевски като фигура, чието влияние трябва да бъде ограничено, тъй като такова нелегитимно влияние представлява системен проблем за публичната власт
- създаване на възможност за освобождаване на председателя на антикорупционната комисия и премахване на гарантираното му връщане като директор на най-силната дирекция след избора на нов състав на комисията.
- обжалване на кадровите решения на ВСС пред смесен състав на ВАС и ВКС (защото Пеевски има контрол върху ВАС, но не и върху ВКС)
- прилагане на санкциите по закона „Магнитски“ чрез разширени комплексни проверки от финансовите институции спрямо санкционирани лица и ограничения в разпореждането с общинска и държавна собственост
- реформата в специалните разузнавателни средства, така че да се одобряват от съдия на случаен принцип, а не от избраните от ВСС (на Пеевски) административни ръководители.
- реформа в следствената тайна, така че прокуратурата да не прикрива информация, която следва да е публична, вкл. съдебен контрол спрямо прокуратурата по отношение на разкриване на информация за разследването.
- повишаване на съдебния контрол на някои актове на прокуратурата, с които има злоупотреби.
Както заявихме многократно, нашето участие в преговорите беше с цел да договорим съществени реформи, в т.ч. съдебна реформа и мерки за борба с корупцията. По някои от тях нямаше съгласие по време на преговорите, а по други виждаме, че съгласието е било само привидно, тъй като са отпаднали в момента, в който ние вече не сме били на масата на преговорите.
Премахвайки тези точки, мнозинството прави заявка за запазване на инструментите за нелегитимни влияния. Ние няма как да подкрепим тази заявка. Без елиминирането на тези инструменти няма как публичната власт да бъде упражнявана така, че да постига дългосрочни резултати. В ролята на опозиция ще предлагаме законови промени за реализиране на всички тези мерки."
Още по темата
- Ще декларираме доброволно колко боклук изхвърляме, реши СОС
- "Погледите като на мартенски мачароци - Асен Василев и Данчо Цонев". Борисов не воювал с никого
- Пеевски за "новата си роля": Какво значи опозиция? Ние ще работим за хората
- Новото начало в управленското споразумение и Новото начало в (не)опозиция
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни