![Утрото е по-мъдро от вечерта? Да, така е, показва проучване](/media/117/057-izgrev-ap1.l.webp)
Наспи се, нещата изглеждат по-добре на сутринта. Или в български вариант често популярната поговорка - "Утрото е по-мъдро от вечерта".
Това често срещано и доста тривиално успокоение всъщност си има научна обосновка.
В пространно проучване изследователи стигат до изводите, че в действителност сутрин, след като се събудим, светът изглежда доста по-добре.
Хората започват деня в най-добро настроение сутрин, но го завършват в най-лошото състояние на духа, около полунощ, показват резултатите, посочва "Гардиън". Денят от седмицата и сезонът също имат значение. Психичното здраве също има тенденция да бъде по-разнообразно през уикендите, но по-стабилно през седмицата, според проучване, ръководено от University College London.
„Като цяло нещата изглеждат по-добре сутрин“, заключават изследователите.
Констатациите им бяха публикувани в списанието BMJ Mental Health.
Психичното здраве и благополучие са динамични по природа и подлежат на промяна за кратки и дълги периоди. Малко проучвания обаче разглеждат как те могат да се променят в течение на деня. Учените се фокусират да проучат дали времето от деня е свързано с вариациите в психичното здраве, щастието, удовлетвореността от живота, чувството, че животът си струва, както и самотата. Те също искат да разберат дали тези асоциации варират според деня, сезона или годината. Анализират данни от социалното проучване на UCL Covid-19, което започва през март 2020 г. и включва редовно наблюдение до ноември 2021 г., а след това допълнително наблюдение до март 2022 г. В базата данни са включени и анализирани близо 1 млн. отговора от почти 50 хил. пълнолетни в период от над две години.
Въпросите, на които трябва да отговарят участниците, са от типа на: "През последвата седмица, колко щастлив/а се чувствахте?", "Колко удовлетворен сте от живота си?", "До какво степен чувствате, че нещата, които вършите в живота си са смислени?"
Фактори като възраст, здравословно състояние и трудова заетост са взети предвид.
Резултатите показват, че щастието, удовлетвореността от живота и оценките за смислеността на собствените действия са винаги по-високо оценени в понеделниците и петъците, отколкото през неделите, щастието остава високо и във вторниците. Няма доказателства, че самотата се променя в зависимост от дните от седмицата.
Има и ясни доказателства за влиянието на сезоните върху настроението. През зимата хората имат по-високи нива на симптоми на депресия и тревожност, по-ниски на щастие, удовлетвореност от живота и усещане, че има смисъл. Най-добро е психичното здраве през лятото. Но сезоните не засягат промените в рамките на деня.
Това е изследване, свързано с наблюдение, затова и не се извежда в изводите от него причинно-следствена връзка. Може влияние върху отговорите да оказва кога хората избират да отговарят на въпросите, както и не се вземат под внимание фактори като цикли на съня, кличатични особености и т. н.
Но промените в психичното здраве и благоденствието в рамките на деня могат да се обяснят от психологически промени, свързани с телесния часовник, казват изследователите.
"Например, кортизолът е хормон, който регулира настроението, мотивацията и страха. Неговият пик е малко след като се събудим, а стойностите му са най-ниски около времето за сън", посочват те.
Разликата между работните дни и уикенда може да идва от промяната в последователността на дневните активности, които са различни.
"Нашите резултати показват, че като цяло психичното здраве на хората е по-добро сутрин и най-лошо в полунощ", обяснява д-р Фейфел Бу, един от авторите на изследването, от департамента по бихевиористични науки и здраве на UCL.
Той посочва, че все пак този модел може да е повлиян от това кога хората избират да отговорят на въпросите от проучването, отколкото от директното влияние на определено време от деня. Така тези, които вече се чувстват по-добре сутрин, може би са по-склонни да отделят време да отговарят на въпросите.
"Тези открития са интересни, но трябва да бъдат повторени и в други изследвания, за да се изключят напълно потенциалните фактори, които влияят. Ако бъдат валидирани, могат да имат сериозно практическо значение", смята ученият.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни