![Сагата](/media/118/068-chiren-gazovo-hraniliste-bta-8-1-1~3.l.webp)
Антикорупционният фонд (АКФ) изпрати сигнал до две европейски институции относно съмнителна обществена поръчка на „Булгартрансгаз“ за газовото хранилище „Чирен“, публикувана в края на януари. Сигналът е до Европейската прокуратура, натоварена с разследването на злоупотреби с европейски средства в България, и до Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA), която предоставя съществена част от финансирането по проекта.
Това съобщиха от организацията, която следи проекта за разширяване капацитета на газохранилището и вече веднъж сезира Брюксел.
„Екипът на АКФ се натъкна на няколко индикатора за злоупотреба с публичните финанси на Европейския съюз в документацията по поръчката. Поради това призоваваме европейските институции да проведат детайлно разследване“, коментира Лора Георгиева, правен експерт към АКФ.
Новият търг
Новият търг на „Булгартрансгаз“ е стартиран почти два месеца след като АКФ публикува разкрития за нарушения в първата обществена поръчка, която в момента се разследва от Европейската прокуратура по сигнал за злоупотреби от почти 400 милиона лева. Втора част на разследването на АКФ разкри политически и корпоративни зависимости сред ключови служители на дружеството.
Новата поръчка предвижда изграждането на максимум шест вертикални сондажа в газохранилището „Чирен“ вместо предвидените по проект и необходими за разширението 13 високоефективни наклонено-насочени.
![АКФ срещу енергийния министър: какво скри за](/media/115/1000012596.s.webp)
Екипът на АКФ алармира Европейската прокуратура и CINEA относно следните индикатори за злоупотреба с публични финанси:
1. Прогнозната стойност на поръчката е необосновано завишена с над 100% над най-изгодната оферта, получена при проведените пазарни проучвания.
Прогнозната стойност от 109,5 млн. лв. за 6 сондажа е определена след пазарни консултации, чрез които „Булгартрансгаз“ е получила индикативни оферти от 5 дружества. Компанията PM Lucas Kazakhstan LLP, голяма международна компания с опит в бранша, включително в изграждане на значително по-сложните наклонено-насочени сондажи, е представила индикативна оферта от 26,5 млн. лева за 3 сондажа. Част от получените индикативни оферти в пазарните консултации са от дружества, които нямат опит в дейността по сондиране на газохранилище, поради което логично и обосновано би било за определяне на прогнозната стойност възложителят да вземе предвид именно офертата на изпълнителя с доказан опит, посочват от Фонда.
Въпреки това възложителят без обосновка приема прогнозна цена от над 54,5 млн. за три сондажа и 109,5 млн. лв. за 6 (3 + 3) сондажа. В документацията на обществената поръчка липсва аргументация как е определена завишената прогнозна стойност.
„Съгласно международната практика, пазарните консултации се провеждат с цел да се оптимизират публичните финанси на Европейския съюз (CINEA). Обосновано се взема предвид най-ниската предложена цена, която евентуално може да се индексира с инфлационен индекс. Вместо това, в случая е определена прогнозна стойност, надвишаваща с над 100% индикативната цена“, коментира Лора Георгиева.
![Разширяването на](/media/110/oi003154-01.s.webp)
2. Поръчката е обявена за изграждане на вертикални сондажи, вместо предвидените по концепцията на проекта по-ефективни наклонено-насочени сондажи. Тази промяна поставя под риск инвестицията на CINEA, разширението и безопасността на газохранилището "Чирен".
Според възприетата от „Булгартрансгаз“ концепция на разширението, вертикалните сондажи са неподходящи за "Чирен" и експлоатацията им може да доведе до експлозия. Освен това, за да се постигнат заложените цели за разширяване обема на хранилището, при вертикални сондажи ще са необходими значителни допълнителни количества буферен газ, което ще увеличи общите разходи с още поне 100 милиона лева.
Тази промяна поставя под риск инвестицията на CINEA, разширението и безопасността на газохранилището.
![Разследване на АКФ: Държавата пропуснала да иска 26 млн. лв. неустойки за](/media/115/bulgartansgaz.s.webp)
3. Обществената поръчка води до ново необосновано раздробяване на проекта
Вместо необходимите по проект 13 сондажа, поръчката касае изграждането на само 6. Раздробяването на сондажните дейности ще забави и ще оскъпи значително осъществяването на проекта, съфинансиран от Европейския съюз.
„В резултат от действията на ръководството на „Булгартрансгаз“ ЕАД осъществяването на този стратегически за България и Европейския съюз проект може да се забави за неопределено време, при сериозни съмнения за постигането на целите на проекта и гарантирането на безопасността на експлоатацията. Призоваваме европейските институции да се ангажират с разследването на случая и ще информираме обществеността за всяко развитие по казуса“, коментира Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд.
![Брюксел дава € 78 млн. за „Чирен“](/media/068/chiren-gazovo-hraniliste-bta~8.s.webp)
Миналия декември служебният министър по това време - дългогодишният директор на "Булгартрансгаз", възстановен след министерстването си на поста - Владимир Малинов, бе привикан в парламента да дава обяснения за проекта за разширението и проверката на Европрокуратурата.
Проблемът бе във вида на сондажа. Проверката на Европрокуратурата започна след сигнал на Българския енергиен и минен форум, че технологията на сондирането е сменена, което спестява на изпълнителя 81 млн. лв. и така целият проект ще бъде компрометиран. Факт - според обществената поръчка сондажите трябваше да са вертикални, но впоследствие в договора с ГБС се оказаха хоризонтални. Малинов обяви, че ще иска отсрочката от европейската агенция по климата за обявяване на нов търг.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни