А1 България официално стартира изграждането на иновативна 5G мобилна частна мрежа на международното летище София, с което аеропортът ще се нареди сред най-напредничавите в Европа.

Проектът ще осигури почти 100% 5G покритие на откритите съоръжения и 98,9% покритие на закрито, като ще подобри не само преживяването на пътниците, но и сигурността и ефективността на летищните операции.

Частната мрежа ще предоставя гарантирана 5G свързаност за ключови институции като полиция, спешна помощ, противопожарни и контратерористични екипи в случай на кризисни ситуации. Освен това видеонаблюдение и AI алгоритми ще намалят времето за изчакване и ще оптимизират пътникопотока, правейки преминаването през летището по-бързо и удобно.

Проектът 5G SAMITEA (Sofia Airport Mobile Private Network Powered by А1) е съфинансиран от ЕС и ще продължи 36 месеца. Общата му стойност е 5,92 млн. евро, от които 4,44 млн. евро са осигурени чрез Connecting Europe Facility (CEF).

"Горди сме, че ще превърнем летище „Васил Левски“ – София в едно от най-модерните в света по отношение на комфорта и безопасността на пътниците“, заяви Тодор Ташев, старши директор „Център за предоставяне на услуги“, А1 България.

Проектът идва в ключов момент – след присъединяването на България към Шенген на 1 януари 2025 г., когато се очаква значително увеличение на пътникопотока. С помощта на IoT сензори и изкуствен интелект 5G мрежата ще улесни управлението на извънредни ситуации, ще оптимизира транспортните услуги и ще засили периметровата охрана и анализа на рискови сценарии.

„Тази инициатива не само подобрява пътническото преживяване, но и утвърждава летище София като водещ иноватор сред европейските летища,“ подчерта Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на SOF Connect.

Проектът на летище София е сред само четири европейски летища, които въвеждат частни 5G мрежи. В допълнение A1 Австрия разработва 5GFORVIE на летище Виена, който включва автономни колички за багаж и дигитални решения за управление на терминали.

***

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".