Най-висшият кръг управляващи във Вашингтон планират военни операции в комерсиалната платформа „Сигнал“ и не само, че не спазват елементарните правила за безопасност и секретност, но и немарливо включват журналист в чата си, който ги чете необозпокояван три поредни дни.

Много са аспектите на този скандал и всички те трябва да ни стряскат, защото показват колко аматьорска и неуправляема е кликата, взела властта в най-мощната военно държава в света.

Например един от участниците в чата е Уиткоф, който по това време е в Москва и ако не е чатил от специално защитено помещение в посолството, то този чат е станал достояние на Кремъл. Чели са в реално време всичко заедно с журналиста Голдбърг.

Президентът Доналд Тръмп заяви, че не знае за какво става дума. Това или е лъжа, или е вярно, но и в двата случая показва, че президентът и главнокомандващ на САЩ не участва в такива важни дискусии като къде да удари военно армията му. Тези решения се взимат от хората под него и видимо той не е запознат с детайлите.

В чата и вицепрезидентът Джей Ди Ванс, и военният министър Пийт Хегсет се изказват враждебно към Европа.

Чатът не архивира разговори, което означава, че администрацията взима решения, които не могат да бъдат проследени в случай на разследване, от обществен интерес или при взимане на решения от следващи администрации.

Нивото на разговора е – емотикони, целувчици, съкращения, нареждане за бомардировка. Което също е доста стряскащо, тъй като издава сериозна емоционална и дори интелектуална незрялост.

Защо изобщо американската администрация си пише в „Сигнал“?

До този момент тази платформа беше известна основно сред технологичните ентусиасти и глобалните дисиденти заради минималните цифрови следи. Тя беше използвано слабо от федералните бюрократи до идването на Тръмп на власт. От януари обаче масово чиновници и държавни служители правят групи в „Сигнал“, за да споделят това, което знаят за случващото се или да имат контакт с колеги след внезапни уволнения.

„Вашингтон пост“ публикува днес любопитен материал, базиран на разговори с над 20 държавни служители, които разказват за бурната комуникация на всякакво правителствено ниво в „Сигнал“. Тези нови потребители от правителството са довели до значителен ръст в популярността на „Сигнал“, което се управлява от нестопанска организация.

Приложението е изтеглено над 2.7 милиона пъти в САЩ до момента през тази година, което е увеличение от 36% в сравнение със същия период на 2024 г., според оценки на фирмата за пазарна интелигентност Sensor Tower.

Тези промени означават културна трансформация за федералните служители и обществото, което обслужват: ползването на „Сигнал“ и други тактики за избягване на наблюдение, използвани по принцип от шпионите и милиардерите, е потенциалната загуба на записите за реалната история за администрацията на Тръмп.

Лорън Харпър, която води усилията за по-прозрачно федерално правителство във фондация „Freedom of the Press“, заяви, че американците никога няма да имат пълно разбиране за политиките, направени против или в техен интерес, когато официални лица и служители комуникират в частни канали, затворени за американските граждани.

„Когато имате „секретност от двете страни“, обществеността няма начин да разбере какво се случва в правителството“, каза Харпър.

Комуникациите на правителствените служители от десетилетия са регулирани от федералните закони за записите и етичните правила. Използването на лични имейли, лични мобилни телефони и неофициални технологии като WhatsApp и Signal може да наруши изискванията, че повечето правителствени кореспонденции и вътрешни комуникации трябва да се запазват и архивират за обществена прозрачност.

Класифицираните тайни или материали, свързани с националната сигурност, се съхраняват на още по-високи стандарти. Комуникациите за тези въпроси трябва да бъдат предавани само чрез най-сигурните правителствени мрежи, за да се намали вероятността от катастрофални изтичания или кибератаки.

 „Не съм сигурен, че има някой служител в правителството в момента, който да не говори с колегите си в „Сигнал“, казва Доналд Камънс, висш служител в отдела за киберсигурност, който бе уволнен.

Използването на личен имейл от Хилари Клинтън, когато тя беше държавен секретар, съсипа нейната кампания за президент през 2016 г. и доведе до разследване от ФБР за това, което директорът на бюрото Джеймс Б. Коми тогава нарече „крайно небрежно“ боравене с класифицирана информация.

Пийт Хегсет, който сега е министър на отбраната в администрацията на Тръмп, критикува навиците на Клинтън с имейлите, когато беше коментатор в телевизионните мрежи на Fox.

„Всеки знае какво означава „топ секретно“. ... Ако го криеш на личен сървър, това е много сериозен проблем и вероятно трябва да последват криминални обвинения“, каза той. Хегсет многократно настоя за ареста на Клинтън.

Сега именно той споделя план за военна операция в чат и този чат става достояние на целия свят. Не случайно Хилари Клинтън коментира това в социалните мрежи с лаконичното:

„Това трябва да е някакъв виц!“

Хегсет праща в незащитения чат подробности за военните планове на САЩ за атаката на 15 март срещу хуситски бойци, включително какви оръжия ще с еползват, кои с ацелите и в колко часа ще бъдат ударени.

„Сигнал“, подобно на сървъра на имейлите на Клинтън, не е одобрена платформа за обмен на класифицирана или секретна информация.

Хегсет отрече обаче да е нарушавал правила: „Никой не е изпращал планове за война“. Брайън Хюз, говорител на Националния съвет за сигурност на САЩ, заяви в изявление, че съобщенията са всъщност „демонстрация на дълбока и обмислена координация на сътрудничеството между висшите служители“.

В крайна сметка „Атлантик“ публикува целия разговор, който поканения случайно журналист е записал. В него ясно се вижда, че Хегсет праща точно военни планове.

Това не е първият път, когато кореспонденцията в „Сигнал“ се превръща в проблем за администрацията на Тръмп. Чатовете в „Сигнал“ и други неооторизирани комуникационни канали от членовета на екипа на Мъск DOGE притесниха федерален съдия и той нареди DOGE да предоставят документи, мемоари и кореспонденция на групата в чата, осъждайки ги по закона за обществена прозрачност.

DOGE, което означава Department of Government Efficiency, заяви, че не е юридически задължено да спазва Закона за свобода на информацията (FOIA).

„Сигнал“, подобно на WhatsApp на Meta, криптира съдържанието на всички съобщения и разговори. Този процес, наречен криптиране от край до край, предотвратява достъпа на всеки – включително хакери, правоохранителни органи или самата фирма – до това, което е написано или казано в приложението. Въпреки че криптирането от край до край предотвратява намесата, съобщенията все още са видими и на двата края, така че всяко мобилно устройство, компрометирано чрез хакерска атака, може да разкрие съобщенията. Шпионски инструменти като Pegasus, могат да бъдат инсталирани без знанието на собственика на телефона и да изпращат съобщения и снимки обратно към операторите на инструментите, заобикаляйки криптирането на „Сигнал“.

„Сигнал“ има уникална репутация сред привържениците на конфиденциалността, тъй като не събира почти никаква лична информация за потребителите си. Това превърна платформата в мишена за някои правителства по света, които твърдят, че такива криптирани приложения са опасни за националната сигурност.

Тези качества също направиха „Сигнал“ любимо приложение на някои милиардери от Силициевата долина, включително Мъск.

По време на бунта срещу Капитолия през 2021 г. Мъск написа в туитър: „Използвайте „Сигнал“. Системата за верификации на нови потребители на платформата временно се срива след туита на Мъск.

Сред обикновените федерални служители съзнанието, че техните имейли, бележки и други официални разговори и документи могат да бъдат направени публични, ги караше да бъдат внимателни за това, което казват. Но в интервюта за „Вашингтон пост“ някои федерални служители споделят, че администрацията на Тръмп е променилa техния начин на комуникация.

Повече от всякога служителите се притесняват, че разговорите за неофициални въпроси или въпроси относно съкращенията в агенциите, заповедите за връщане в офисите и политиките на администрацията могат да бъдат възприети като нелоялност.

„Няма да комуникирам с колегите си по никакви въпроси на правителствени платформи,“ каза служител от Държавния департамент, който пожелава да остане анонимен заради страх от репресии. „Страхуваме се, че ще бъдем отделени и уволнени за участие в действия или реторика, които са в разрез с администрацията.“

Когато Мъск поиска всички служители да пращат всеки месец мейл с описание на пет свършени задачи, „Сигнал“ буквално пламнал. Всички обменяли информация какво и как да отговорят на този мейл. Пак в платформата те се предупреждават едни други, че следват уволнения, тъй като ръководството спестявало подобни новини. Разпространяват и критични статии, които избягват да коментират иначе на работното си място.

Някои федерални служители признават, че не знаят точно от какво се страхуват – но се страхуват.

„Това е изтощително и не знам дали не съм параноична“, казва служителка от НАСА пред вестника.

Тя, например, не публикувала лични снимки в социалните медии, защото се притеснявала, че може да бъде интерпретирана като признаване на съществуването на климатичните промени. Администрацията на Тръмп е намалила регулирането и федералните политики, насочени към намаляване на глобалното затопляне.

Група за защита на цифровата конфиденциалност и сигурност, Surveillance Technology Oversight Project, получила толкова много запитвания от правителствени служители, които се притеснявали за възможно наблюдение от страна на администрацията на Тръмп, че наскоро създала наръчник с указания за сигурно и безопасно комуникиране, съобщи изпълнителният директор Алберт Фокс Кан. Използването на „Сигнал“ е сред тези съвети.

Вестникът цитира и експерт по комуникациите, който открито заявява:

„Всичко това са симптоми на работна сила, която е била травмирана и е дълбоко изплашена от своите началници.“