
Прокуратурата е прекратила т.нар. основно досъдебно производство по казуса „Осемте джуджета“, съобщава днес "Лекс". Правният сайт се позовава на свои източници, но от Софийската градска прокуратура (СГП) са потвърдили след тяхно запитване.

Забележително е, че от информацията на "Лекс" става ясно, че наблюдаващ прокурор и по това дело е... "младата надежда" на СГП Йордан Петров.

Той се пада от системата за случайно разпределение на повечето най-интересни и "медийни" дела напоследък: обвинител е и по "контраделото", по което прокуратурата даде на съд прокурор Константин Сулев именно заради действията му по "Осемте джуджета" (в СГП работят грубо около 150 прокурори, без да броим сериозното количество командировани - бел. ред.) Йордан Петров беше този, който образува дело срещу... съдията, който не отнел колата на Нойзи, той бе от екипа, разследващ Мартин Божанов-Нотариуса и т.н.

В постановление от над 50 страници Петров е изложил мотиви защо прекратява производството, пише днес "Лекс". По информация на сайта в момента делото е в Софийската апелативна прокуратура за инстанционен контрол.
Малко предистория
След поредица от скандали и няколко години на "широко затворени очи" от страна на прокуратурата, в крайна сметка тръгват няколко дела, свързани с казуса "Осемте джуджета" (по името на ресторанта, в който е била неофициалната "приемна" на Петьо Петров-Еврото, където очевидно е търгувал постове, натиск, разпореждал е опраскване на хора, принуди и пр. в съдебната система).

По една от линиите - как прокуратурата връща по изумителен начин огромно количество злато - веществено доказателство, не на този, от когото го е иззела, а на Петьо Еврото, първоначално обвиняеми бяха той, бившата му жена Любена Павлова (Петрова) и прокурор. В крайна сметка остана само Еврото, който подвел всички с подправен документ. Но делото все не успява да тръгне.

По друга линия - както казахме, Софийската градска прокуратура в лицето на Йордан Петров изправи пред съда колегата му от Районна Констатин Сулев, заради неговите действия от деня, в който се образува въпросното дело - срещу Петьо Петров и приближения му младеж Кристиян Христов.

В крайна сметка, след разкритията за скандалния начин, по който производстото е било водено, то все пак бива иззето от СРП - частта, в която е замесен Борислав Сарафов, стига до специалната прокурорка Даниела Талева. Която и в крайна сметка успешно постанови отказ от образуване, тъй като не откри престъпление (това съвпадна точно с момента, в който Сарафов кандидатства за главен прокурор).

Другата част - разследваща по същество дали Петьо Петров е принуждавал и подкупвал магистрати и е правил незаконни записи, се озовава пак по силата на случайното разпределение при Йордан Петров.
Досъдебното производство се водеше по няколко текста от Наказателния кодекс:
Първият е за незаконни записи (чл. 339а, ал. 1 от НК) за това, че в периода от началото на 2018 г. до края на май 2023 г. без надлежно разрешение е използвано специално техническо средство за негласно събиране на информация.
Вторият е за принуда (чл. 143, ал. 4 във вр. с ал. 1 от НК) и е за това, че в същия период са принудени различни лица, в това число и магистрати, да извършат, пропуснат или да претърпят нещо, противно на волята им, като е употребено заплашване.
Следващите няколко са свързани с различни състави на престъплението подкуп, тъй като е имало твърдения на свидетел за дадени от Петров суми на определени хора, включително и на магистрати, припомня днес "Лекс".

(В свои интервюта Любена Павлова е посочвала дори конкретни суми, за които търди, че са получавали посочени от нея поименно топмагистрати в "Осемте джуджета". Тя първо мълчеше, после "премисли" и почна да дава интензивно показания и интервюта срещу бившия си мъж, а после отново премисли и млъкна - б.р. на Клуб Z).
Разследването беше възложено на следовател, който трябваше да установи дали има престъпна дейност на магистрати и за други престъпления.
Такива данни обаче не са установени. Не са открити свидетели, нито пък пострадали от принуда, нито пък са постъпвали сигнали за това в държавното обвинение. Не са установени записите, а за подкупа останали само показанията, без да се открият други данни, съобщава днес "Лекс".
Със сигурност обаче 50-те страници с мотиви на прокурор Йордан Петров ще са прелюбопитни - стига, разбира се, да станат обществено достояние някога.
Възможно е да има и други дела, свързани с темата "Осемте джуджета", които не са публично известни, напомня днес "Лекс".
Още по темата
- "Най-важното в едно разследване е да не стигнем до самите нас"
- Делото, което разследва делото срещу Петьо Еврото и Сарафов, е на ниво - "Съдебен спор" и ухапания му шеф
- Съдебните неволи на прокурора Сулев и защо те са важни за широката публика
- Съдии към Кьовеши: Центровете за нелегитимна власт у нас вече засягат и Европрокуратурата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни