Какво може и какво не може?... 

Това звучат като философски матрици, върху които отвлечено да дебатират интелектуалци и учени, заболи носове в пъпа си. Обаче, ако към същото изречение добавите "в българската прокуратура" - то придобива една мантия (или по-скоро тога) на конкретност, и да не кажем - става плашещо.

Нелоша илюстрация на новополученото наше изречение е сагата на прокурора Константин Сулев - обвинител от най-ниското ниво - Софийската районна прокуратура.

Сигурно при други обстоятелства нямаше да знаем и името му.

Обаче... 

Подсъдимият е един от четиримата наблюдаващи прокурори по фамозното дело, започнало в Районна прокуратура по самосезиране на сутринта след публикуването в "Пик" на снимката на Борислав Сарафов с Петьо Петров-Еврото в "Осемте джуджета".

Последните дни на май 2023 г.

Ключовото е, че по това време вече се е осъществило едно прочуто и увековечено на запис посещение на един член на ВСС (Йордан Стоев) при тогавашния главен прокурор Иван Гешев. С послание, идващо от името на някой си "Банкята", той бива настойчиво посъветван да се оттегли с оставка. Вместо това Гешев мелодраматично скъса оставката и рязко се настрои срещу Борислав Сарафов - тогава негов заместник по разследването (който в крайна сметка оправда опасенията му, като се настани в кабинета на 4-ия етаж на Съдебната палата).

Но към споменатата дата Гешев още е на власт, любовта с "Пик" - канала през който излиза снимката, изглежда вечна и нерушима, нищо че после тази т. нар. агенция се оказа видимо с широко сърце и "залюби" и новата прокуратура. Кадърът на приятелски поздравяващите се Еврото и Сарафов, плюс жените им, излиза в неделя, 28 май, а държавната машина, която обичайно "простосмъртните" чакат по различни казуси с години, се завърта мигновено.

На 29-и, понеделник, сутринта - твърди се след лично посещение на шефката на Софийската районна прокуратура Невена Зартова в кабинета на Гешев - прокуратурата се самосезира и образува досъдебно производство. Като първият наблюдаващ прокурор е изтеглен в 9:12 ч. сутринта. А в 9:16 вече се "джурка" за втори прокурор.

За нула време в същия ден - понеделник, 29 май, и нощта след него екипът прокурори, който разследва, набъбва до четирима. Някои са джуркани от системата за случайно разпределение около 02 ч след полунощ. Последен се пада Константин Сулев. И най-активен се оказва – ти да видиш - именно четвъртият изтеглен от случайното разпределение.

По същество обвинението е, че Петьо Петров-Еврото в продължение на пет години - от 2018 г., е осъществявал деянието принуда над разни хора и освен това ги е записвал тайно - т.е. с незаконни СРС (а дали в това има резон, се видя съвсем неотдавна - в историята с европейската ни прокурорка Теодора Георгиева, б.а.).

Към Еврото веднага е пришит неговият приближен Кристиян Христов - бивш спортист, който "изплува" и в историите с "Осемте джуджета", че на негово име хора са приписвали свое имущество, меко казано... без да изгарят от желание. Но едва ли има съмнение, че обвинитеният акт се цели не толкова в двамата, колкото в човека от снимката - Борислав Сарафов. 

Първото действие по това дело е, че още същия ден - по-точно вечерта между 18,50 ч. и 19,50 ч. е разпитана свидетелка № 1 – каква изненада! – Любена Павлова (бивша Петрова), бившата жена на Еврото.

На същия 29 май вечерта, след 23 ч., юнаците от ГДБОП вече са на претърсвания и изземвания. Това става възможно, тъй като следобеда в 16:30 ч прокурор звъни в БОП-а да оставят хора на работа, защото вечерта ще имат процесуално-следствени действия. Ама това става, преди свидетел № 1, Любена, изобщо да е дала показания. Как ли са знаели какво предстои да приказва?…

И пак в същия ден - 29 май, са приложени СРС "по неотложност" и т.н. и т.н. Дребен фрагмент е, че на база на постановено от прокурора 72-часово задържане на Петьо Еврото - почти веднага той бива обявен за общодържавно и международно издирване, като му идават ЕЗА - европеска заповед за арест. Това е "любима практика" на българската прокуратура, която бе преценена от международните ни партньори за толкова незаконна и скандална (защото обвиняващият и контролиращият орган е един и същ - б.а.), че по едно време изобщо престанаха да изпълняват европейските заповеди за арест, издадени от България, дори на очевидни кримидеятели. 

Да не говорим за невиждания арест на Кристиян Христов, който е задържан от "БОП-аджии" на паркинга пред сграда на БТА, току преди да даде брифинг (по делото имаше данни, че дори Калин Стоянов - тогава директор на ГДБОП, се е възмутил от това разпореждане на прокуратурата, б.а.).

Република Абсурдистан

В цялата спомената история добри едва ли има. Без изобщо да отиваме в полето на "кой крив - кой прав", фактологията е, че редови прокрор от Районна може след посещение на шефката при Главния да образува изобщо дело срещу магистрат (това е възможност само за Градска прокуратура, а преди това - за специализираната). Камо ли срещу зам.-главния прокурор. Естествено, още по-лесно бихме могли да си представим какво може да се случи с някой "неправилен" съдия - да речем Владислава Цариградска...

И при това - да разпорежда по него процесуално-следствени действия... Водевила с (из)насилването на случайното разпределение изобщо няма и да го обсъждаме.

В крайна сметка, другото нататък е история: делото бива изтеглено към ВКП, а после и към специалния прокурор за разследване на главния и неговите заместници. В крайна сметка Сарафов се оказва в конкурсна процедура за главен и... точно тогава покрай документацията за кандидата става ясно, че специалният прокурор е постановила отказ от образуване на досъдебно производство поради липса на престъпление.

Обръщането на палачинката и Абсурдистан-2

Обаче - казано на правен език - палачинката се обръща. Гешев става обикновен партиен лидер, излъчващ във фейсбука си от някакви мазета на Недялко Недялков, Борислав Сарафов вече е в кабинета на 4-ия етаж на Съдебната палата. И тук изгрява пък звездата на друг прокурор - Йордан Петров от СГП.

Той написва дълго (и почти поетично) постановление от 26 юни 2023 г., с което "приема по компетентност" делото, изземва всички материали, дава го на следовател и т.н.

На едно място в акта си младият прокурор Петров заключава:

"Може да се обоснове в достатъчна степен, че разследвано лице още към началото на производството е бил Борислав Сарафов – директор на НСлС и заместник по право на главния прокурор. Отново се повтаря – публикацията е насочена срещу Борислав Сарафов, а не срещу лицето Петьо Петров; диспозитивите при образуването на ДП (досъдебнота производство - б.а.) са изключително общи и неясни; изискана е справка с цел събиране на информация за незаконни действия на Б.Сарафов, още с първото действие по разследването се събира информация най-вече за евентуални престъпления от Б.Сарафов."

Следва прокурорско обвинение срещу Константин Сулев за деянието "престъпление по служба".

Според невероятния диспозитив, той е искал да облагодателства бившия главен прокурор "И.Г.", като попречил да се изнесат позорящи обстоятелства срещу Гешев - с разпоредения арест на младежа пред БТА.

От друга страна, прокурорът е действал...

"... и с цел да причини другиму вреда, а именно на П. П. и К. Х., (Петьо Еврото и Кристиян Христов - б.а.) като от престъплението могат да настъпят немаловажни вредни последици – незаконно засягане правата на граждани и уронване престижа на съдебната власт, в частност на прокуратурата".

И отново - без да отсъждаме по фактологията "кой крив - кой прав": невероятно е, че е възможно прокуратурата да образува разследване за престъпление по служба срещу прокурор, именно заради негови действия като прокурор (няма да насочвам мисълта - какво тогава би могла срещу "обикновените граждани". Но да си спомним примерно случая с Нико Тупарев, б.а.).

Делото бе внесено в СГС заради качеството на обвиняемия - прокурор. Както Клуб Z писа, на 30 април 2024 г. съдия Аделина Иванова изчете буквално сразяващо за прокуратурата 30-минутно определение. В него тя напълно се съгласи с доводите, че няма как прокурор, работещ в съответното звено на държавното обвинение, избран по редовен начин за наблюдаващ прокурор, да върши престъпления при действия по служба. Даде и пример: че прокурор може да извърши престъпление по служба, ако например участва в комисия, която трябва да одобри малка обществена поръчка и направи нещо нередно там - например да изнесе данни към единия от участниците в търга.

Поради това още на старта прекрати делото, без изобщо да го върне на прокуратурата за отстраняване на някакви недостатъци в обвинителния акт. Мотивира се - че съдът е анализирал, че не само няма данни за престъпната деятелност, за която конкретно обвиняват Сулев, а няма данни за извършване на каквито и да било престъпления.

Апелативният съд потвърди същото решение. Но и. ф. главният прокурор Борислав Сарафов поиска от ВКС възобновяване, тъй като прокуратурата е била лишена от възможността да защити обвинителната си теза, след като съдът е прекратил делото, вместо да се произнесе с присъда, припомни преди няколко дни правният сайт "Лекс".

Така върховните съдии Валя Рушанова, Христина Михова и Красимир Шекерджиев споделиха виждането на държавното обвинение и възобновиха делото - да се гледа от друг състав на градския съд.

Така стигаме до утрешния ден - 3 април 2025 г., когато то ще тръгне по същество, а сред първите свидетели е бившата вече шефка на Софийската районна прокуратура Невена Зартова.

По същото дело се очаква да бъде разпитан пред състав на СГС и самият Гешев.

Всъщност името на Константин Сулев не е съвсем неизвестно - най-вече заради едни стари обвинения за сводничество и как бил крал ток. За които самият той осъди прокуратурата после.

Пита се: това е все пак само една история. А колко още такива или пък дори по-страшни има?