Докато канадците се готвят да гласуват на предстоящите парламентарни избори в понеделник, социалните мрежи в страната преливат от подвеждащо съдържание с произход от Съединените щати.

Анализ на Financial Times, обхванал над 350 000 публикации в X (бившия Twitter), сочи към координирана кампания в полза на лидера на Консервативната партия Пиер Полиeвр и срещу либералския кандидат Марк Карни.

Нова вълна от дезинформация: този път от САЩ

Според анализа, проведен съвместно с екипа на Университета на Южна Калифорния начело с проф. Лука Лучери, мрежа от подозрителни акаунти усилено разпространява про-консервативни мемета и новини чрез хаштагове като #cdnpoli, "Canada", "Mark Carney" и "Pierre Poilievre".

"Нашият подход е умишлено предпазлив, за да минимизираме грешните класификации и да предотвратим объркване на органични акаунти с злонамерени лица", уточни Лучери пред Financial Times, допълвайки: "Затова нашият анализ вероятно показва само долната граница на зловредна дейност преди изборите."

И макар изследователите да не са успели да установят точното географско местоположение на акаунтите, признаците — като изключително висока активност и автоматизирано съдържание — са типични за ботове.

Особено внимание привлича ролята на Илон Мъск, собственик на платформата X, който още през януари публично подкрепи Пиер Полиeвр за премиер на Канада. След придобиването на платформата, Мъск значително облекчи правилата за модериране на съдържанието и съкрати екипите, отговарящи за контрола му.

Подобна е тенденцията и във Facebook: тази година Марк Зукърбърг също облекчи модерацията на съдържание в платформите на Meta. Граждански организации и академични среди обаче изразиха притеснения, че отслабеният контрол улеснява разпространението на опасна дезинформация.

Самата Meta блокира достъпа до новинарско съдържание в Канада, като отговор на ново законодателство, което задължава дигиталните гиганти да плащат на медиите за използването на техните новини.

Откъде идва атаката и какво цели

Изследователската компания Cyabra със седалище в Тел Авив също разкри кампания с участието на фалшиви акаунти, насочена срещу Марк Карни. Според тях профилите го представяли като "нелегитимен елитист" и разпространявали фалшифицирани изображения.

В допълнение, Canadian Digital Media Research Network съобщава, че във Facebook се популяризира идеята Канада да стане 51-вия щат на САЩ — заплаха, повтаряна неведнъж от бившия президент Доналд Тръмп. Данни на мрежата сочат, че безпокойството сред канадските избиратели за манипулации от САЩ е по-силно отколкото страховете от Китай, Русия или Индия.

По информация на Reset.Tech, американски акаунти в X и TikTok масово популяризират съдържание за "приобщаването" на Канада към САЩ.

Не само САЩ: Китай също е активен

Онлайн намеса идва и от други страни. Канадската агенция за защита на изборите SITE (Security and Intelligence Threats to Elections Task Force) съобщи, че акаунти, свързани с китайското правителство, са "много активни" в насочването към китайскоезичната общност в Канада.

"Това не е единичен акт онлайн, а поредица от действия, целящи да дискредитират кандидат, да заглушат критиката и да манипулират информацията, на която избирателите разчитат", отбелязва SITE в свой доклад.

През март Канадската служба за комуникационна сигурност (CSE) предупреди, че Китай, Русия и Иран "много вероятно" ще използват изкуствен интелект за подвеждане на избиратели в предстоящите избори.

"Заплахата от използване на AI в бъдещи канадски избори вероятно ще се увеличава", се казва в доклада на агенцията.

Въпреки че социологическите проучвания показват лека преднина за Либералната партия на Марк Карни, анализът на FT установява, че приблизително 80% от постовете в X са критични към него, докато по-голямата част от съдържанието за Полиeвр е позитивно.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".