10 проекта по линия на Европейския фонд за отбрана (ЕФО) с българско участие получават финансиране или съфинансиране от Европейската комисия.

ЕК обяви днес, че инвестира 910 милиона евро за създаване на силна и иновативна отбранителна промишленост в Европа. Тези инвестиции имат за цел да запълнят ключови пропуски в способностите като мобилността на силите и отбраната на дроновете. Това трябва да стане чрез иновации и сътрудничество в европейската наука и промишленост.

За първи път украинската отбранителна промишленост може да бъде асоциирана към проекти по линия на ЕФО. Общият брой на одобрените проекти е 62.

Българското участие

Фондация „Европейски софтуерен институт“, Институтът по отбрана и „Телелинк бизнес сървисис“ ЕАД участват в проекта CITADEL Range. Той осигурява способности, които да позволят на киберсилите да провеждат обучение и да подготвят за участие в мисии. Проектът е на стойност 60 милиона евро. От тях ЕС може да даде до 48 милиона.

► Проектът ASTERION е с участието на Wiser Technology Solutions ЕООД е за 23,2 милиона евро и ще бъде изцяло финансиран от Брюксел. Той трябва да разработи универсална архитектура за подводни съобщения и за мрежовите, и за вътрешновъзловите съставни части между самите възли.

„Контролно-заваръчни устройства“ (КЗУ) участва в проекта BATTLEVERSE. Целта му е свързване на реални и виртуални бойни обстановки. ЕС ще го финансира изцяло с 15 милиона евро.

► В проекта MARTINA участва „Диджитал лайтс“ ЕООД. Той трябва да осигури рамка за оценка и удостоверяване на ефективността и надеждността на анализите на спътниковите снимки въз основа на изкуствения интелект за различни отбранителни цели. Проектът е изцяло финансиран от ЕК.

► 9,3 милиона евро е стойността на проекта ORQESTRA, в който се включва АФСЕА Секция „София“. Той трябва да интегрира способността за постквантова криптография на бойното поле или на наследените военни съоръжения. Парите ще дойдат изцяло от Комисията.

SIGMA ще разработи проект за експериментална демонстрация как да бъдат подобрени съществуващите технологични компоненти. Това ще става чрез радиочестотен сигнален анализатор, инсталиран върху спътникова платформа. Крайната цел е сканиране на земната повърхност. Българският участник е „Ендуросат“ АД. Проектът е за 7,5 милиона евро, като от 5,8 милиона от тях ще дойдат от Европа.

“Ендуросат“ участва и в проекта VEODDA за 6,6 милиона евро, от които почти 6 милиона ще бъдат осигурени от Комисията. Проектът трябва да сертифицира данни от наблюдението на Земята и да попречи на манипулирането и фалшифицирането им чрез кибератаки.

Q-ARM трябва да осигури система от механизми за удостоверяване, насочени към отбранителната и критичната инфраструктура. Това ще става въз основата постквантова криптография. Предвижда се и симулатор, който трябва да пригоди квантов спътник към съобщения на наземна станция. ЕК изцяло ще финансира проекта, който е за 5 милиона евро. От България участва АФСЕА Секция „София“.

► На същата стойност е NAVISENSE-X  с участието на „Невроморфика“ ЕООД. Тази усъвършенствана сензорна архитектура е оптимизирана за устойчивост и адаптивност, като осигурява прецизна навигация и стабилна ситуационна осведоменост в среди без Глобалната навигационна спътникова система (GNSS). Финансирането на проекта е изцяло европейско.

► Проектът IRONPLAN има за цел да гарантира на ЕС технологична независимост в разработването на системи за командване и контрол от сегашно и следващи поколения. Стойността на начинанието е 3,4 милиона евро, които ще бъдат дадени от Комисията. От България в проекта участва КЗУ.