В Българския олимпийски комитет се установи двувластие. Българската федерация по борба се конфронтира със собствените си състезатели. Същото важи и за Българската федерация по кикбокс.

В Българската федерация по плуване тече скандал със заплахи за злощастия с летален край. Българската федерация по вдигане на тежести мина на издръжката на Делян Пеевски, като името му изплува в три от петте изброени дотук казуса.

Изобщо, на част от българския спорт, който носи европейски, световни и олимпийски медали, като че ли не му върви в тези дни на ново начало с нови началници. А ресорното министерство мълчи.

Кой е пó председател на БОК

Преди близо два месеца, на 19 март, Общото събрание на Българския олимпийски комитет (БОК) гласува за нов председател. Така, след 20-годишно управление Стефка Костадинова бе изместена от Весела Лечева с убедителна разлика - 48 на 33 гласа. Олимпийската шампионка и многократна носителка на европейски и световни титли и световна рекордьорка в продължение на 37 години в дисциплината скок на височина поздрави пред камерите новоизбраната председателка, след което побърза да изтича в сградата на БОК, за да запечата помещенията на финансовия отдел и деловодството.

 "За да може да премине по-лесно предаването на властта", както обясни на малцината научили за това журналисти, озовали се пред сградата на Комитета.

Мирното запечатване за мирното предаване на властта премина под погледа на полицията.

В този ден медиите записаха на камера и изумения генерален секретар на БОК Белчо Горанов, избрал да остане, но вече в екипа на Лечева, който отишъл до сградата само да си вземе раницата и заварил униформените и запечатаните стаи. Последното е важно, защото след броени часове Горанов се оказа пръв жалбоподател срещу организираното от самия него като секретар Общо събрание по избора, и обяви, че е размислил и остава с Костадинова. Заваляха и други жалби, според Лечева писани "под индиго" и Софийският градски съд се принуди да спре вписването на новоизбраната председателка на БОК в Агенцията по вписванията до изясняване казуса.

И двете претендентки обаче се провъзгласиха за председателки на БОК, започна волно тълкувание на законите коя е "по-председателка".

За да е още по-нелепо, Костадинова спряла да вдига телефона на Лечева (по думите на олимпийската медалистка по стрелба). Костадинова отвърна с това, че Лечева явно звъняла на друг номер, понеже всички ѝ се обадили за рождения ден, само тя не можела да се свърже.

Лечева опита и да влезе в кабинета си, но бе настанена в библиотеката и посрещната от адвокатката на Костадинова, защото г-жа председателката била болна. По различни олимпийски казуси заседаваха две различни ръководства. После пък (на 23 април) двете председателки се появиха заедно, за да обявят, че ще управляват съвместно и драма няма. Но това бе допреди ден, когато Лечева се оплака, че "комуникацията отново е блокирана едностранно".

Една снимка е равна на 1000 думи

И както се случва в много истории от различни сфери на българския обществен живот, и тук изплува името на Делян Пеевски. Това стана със снимка, датираща отпреди Общото събрание - от 7 март. Тогава Костадинова получи публична подкрепа за преизбиране начело на БОК от санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания водач на Новото начало.

"Тя (снимката) говори много. Аз се надявам да поканите г-жа Костадинова и тя да каже за тези свои действия, защото все пак и тя е длъжна да каже нещо на обществото", бе лаконичният коментар на Лечева в тв интервю на 27 март.

"Знам какво ще ме питате - за снимката, това се говори - снимката, на която бях с г-н Делян Пеевски. Българските щанги четири години са пред фалит. Нито Асоциацията на спортните федерации, нито държавата помогна. Намери се човек, който помогна. (...) Така че аз ще се срещам с всички хора, които помагат на българския спорт", отвърна Костадинова на 9 април при една от редките си медийни изяви от началото на скандала.

"Делян Пеевски спасява българските щанги"

И понеже споменахме щангите, няма как да не споменем и заглавието от сайта на бТВ "Делян Пеевски спасява българските щанги" от 25 януари. Текстът е пълен с патос, а във видеото със същия патос говори новият президент на федерацията Стефан Ботев.

Как "спаси" Пеевски щангите? - Гарантирал, че ще подпомогне федерацията по вдигане на тежести със 100 000 лева, плюс по 40 000 лева месечно. От банички ли спестява парите, не се разбра. Нито действа ли още "пълният съпорт".

Иначе е факт, че федерацията бе задлъжняла със стотици хиляди левове (а бившият президент говори и за милион) - към НАП, към министерството, към международни организации.

Факт е обаче и че сред жалбоподателите за Общото събрание на БОК, избрало Весела Лечева пред Костадинова, са и ръководителите на Българската федерация по вдигане на тежести и на Българската федерация по борба. Случайност?

Борбата и битката с мецената

И ето как, пак по естествен път, стигаме и до борбата.

На 11 март Станка Златева беше избрана за президент на Българската федерация по борба в "конкуренция" на практика сама със себе си, след като останалите трима кандидати, сред които и бизнесменът и меценат на този спорт Гриша Ганчев, си направиха отводи. Но не съвсем доброволно, съдейки по изявите на самия Ганчев, който първо подкрепи Димитър Джамов, а в дните преди Общото събрание на няколко пъти заяви, че е получил обаждания от над 50 клуба с оплаквания, че върху тях е упражяван натискат как да гласуват.

Другият кандидат - Христо Маринов - също призова за гласуване за Джамов. В крайна сметка, както стана ясно, федерацията оглави Златева. И се развихри. Реформата ѝ обаче оставя лошия привкус на лична вендета с Гриша Ганчев. Защо?

В програмата ѝ бе разписано и подмладяване на българските национални отбори и национални гарнитури без натурализирани състезатели. Промените в националния отбор се случиха след края на европейското първенство в Братислава, където българите спечелиха две титли, а мъжете се наредиха съответно шести и четвърти в класически и свободен стил. Целият отбор финишира трети в класирането по медали. Два дни след закриването на шампионата обаче националните треньори Сослан Фарниев, Валентин Ангелов и Мирослав Гочев бяха освободени.

Лош привкус остави и демонстративната липса на посрещане от страна на федерацията на новия европейски и олимпийски шампион Магомед Рамазанов (86 кг) на летището. Всички били много заети, обяви Златева в коментар за тв ефир тогава.

"Нямам представа защо никой от новото ръководство не е посрещнал Магомед. За мен това е обидно към спортиста. Не може да си спечелил европейска титла за тази държава и никой да не те посрещне", коментира няколко дни по-късно и Кирил Милов, който стана европейски шампион на 97 кг.

Така или иначе борците ни отказаха да се съобразят с въведената от новото ръководство т.нар. централизирана подготовка и си поискаха стария треньорски състав, и най вече Сослан Фарниев. Централизираната подготовка на практика изключи възможността борците на СКБ ЦСКА (на Гриша Ганчев), по-голямата част от националния тим класически стил, да тренират с него в зала "Диана".

Така вчера 12 състезатели от националния тим, сред които и действащият олимпийски шампион Семен Новиков, дадоха нарочна пресконференция. Обявиха и че са пропуснали първата си тренировка, в т.ч. с действащия олимпийски шампион Новиков и европейския първенец Кирил Милов.

От оглавяваната от Златева федерация обаче ги заплашиха, че ще им спрат финансирането. В реакцията оттам споменаха изрично и Гриша Ганчев:

"Клубовете дадоха своята оценка за управлението на Гриша Ганчев. Гриша Ганчев, Данаил Ганчев и Сослан Фарниев са минало за Българската федерация по борба и нищо не зависи от тях."

Само ден по-рано новата председателка на федерацията изгони от основните зали на спортен комплекс "Диана" клуба на ЦСКА (и други по-малки), защото само БФБ имала договор със спортното министерство за ползване. В писмена позиция от БФБ хем обясниха, че никой освен националите няма право да тренира там и обратното би било незаконосъобразно, хем посочиха, че са оставили на частните клубове помещения за ползване, въпреки че е незаконосъобразно. И пак споменаха Ганчев, макар не поименно:

"Оставяме на българската общественост да прецени доколко е морално българските данъкоплатци да плащат наема, консумативите и поддръжката на частен клуб, свързан с най-големия спортен "меценат" на България".

"Може и да има някакви лични подбуди за война или нещо, но от цялата ситуация потърпевшите сме ние. Тоест, проблемите са за нас, това мога да кажа" - резюмира ситуацията в борбата вчера шампионът Милов.

Олимпийската вицешампионка Станка Златева, за разлика от Стефка Костадинова, не се е снимала преди конгреса с Пеевски, но пък името му пак бе обвързано със случая, този път от Васил Божков. 

"Той направи Станка Златева председател. Пеевски я направи. С натиск върху кметове, върху клубове и така нататък", заяви малко след избора ѝ бившият хазартен бос и бивш собственик на футболните клубове "Левски" и ЦСКА, в подкаста на Миролюба Бенатова и Генка Шикерова "Дневен ред".

Както споменахме, фередацията е сред жалещите избора на Весела Лечева за БОК. 

В края на миналия месец пък президентът на федерацията по плуване Георги Аврамчев сезира прокуратурата за отправени му SMS заплахи от състезателя Антъни Иванов, чиито състезателни права са спрени до март 2026 г. заради допинг и уронване на престиж.

"Весели празници! Дано не са ти последните със семейството", "Дано воскресат всички около теб", "Надявам се да не се случи някоя трагедия, но ти обещавам, че ще идвам да ти нося цветя на гроба", "Ще бъде много жалко, ако някой от семейството ти или теб самия го сполети някоя злополука" - са част от съобщенията, които Аврамчев е предоставил на прокуратурата.

Сагата с отнетите права е стара, но съобщенията са от отминалия Великден. Иванов вини председателя на българската федерация за наложените му наказания, затвърдени обаче от световната федерация.

Преди дни скандал разтресе и Българската конфедерация по кикбокс и муай тай. Ръководството ѝ заплаши с изключване национални състезатели, ако не участват в предстоящото държавно първенство в Севлиево (16-18 май). Ултиматумът е насочен към състезателите на двата най-успешни клуба – "Стар Тийм" и "Масару", които наскоро спечелиха общо 29 златни медала от Европейската купа в Хърватия.

Проблемът възниква от факта, че по същото време в Анталия се провежда един от най-престижните международни турнири – Световната купа по кикбокс, който носи точки за световната ранглиста. Първоначално държавното първенство е планирано за октомври, но без предварително уведомление бива изместено за май, което създаде конфликт с международния календар, одобрен преди година.

До Атон и обратно

Ще попитате къде е министърът на младежта и спорта? Някои може да попита и как се казва той. Казва се Иван Пешев. Ето и извадка от последните му и бъдещи дейности:

"На 11 май 2025 г., в съборния храм на Зографския манастир в Света гора, Атон, ще се състои тържественото богослужение и въдворяването на новоизбрания игумен йеромонах Гавриил, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. В състава ѝ ще бъдат още министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, министърът на околната среда и водите Манол Генов и министърът на младежта и спорта Иван Пешев." (БТА)

8 май. "Националната студентска Универсиада, която се провежда между 7 и 11 май в Стара Загора, беше открита с тържествена церемония в сградата на местната администрация. Началото на официалната церемония бе дадено с водосвет, а министърът на на младежта и спорта Иван Пешев изпрати поздравителен адрес." (БТА)

7 май. "Стара Загора приема от днес Националната студентска Универсиада, в която ще се включат над 2000 участници от  25 университета в 16 вида спорт, съобщават от пресцентъра на местната администрация. Сред официалните гости на откриването се очаква да бъдат министърът на образованието Красимир Вълчев, министърът на младежта и спорта Иван Пешев." (БТА)

И така нататък, все в този дух...

Разбираме все пак, че Пешев се е срещнал със Станка Златева заради затворения за всички освен за националите комплекс "Диана" - след като е бил сигнализиран от родители на деца от Спортно училище "Ген. Владимир Стойчев", че те не са допуснати до залите за тренировка. Обещал е, че за тях ще бъде направено изключение.

Отношение по скандалите в самата федерация, в БОК, в плуването и пр. досега не е известно да е заемано от ММС и министъра в частност.

Самият Иван Пешев, посочен за министър от БСП, пък бързо бе пришит към Пеевски заради хотела на брат си в Халкидики, финансиран от печално известната Българска банка за развитие, която иначе е замислена като инструмент за финансиране на дребния и среден бизнес в България.

Измислена или преекспонирана ли е тази връзка или не, не е от особено значение за спортистите ни.

"Потърпевшите сме ние. Тоест, проблемите са за нас", казват те и това е от по-голямо значение.

А проблемите в спорта явно се трупат, вместо да се решават и то те са с елемент на лична драма, гордост и предразсъдъци.