Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която контролира обществените поръчки, концесиите, сливанията и придобивания, отваря глава "Ново начало". След 9-годишна доминация на КЗК от кадъра на ГЕРБ Юлия Ненкова, сега председателския пост поема Росен Карадимов, избран от парламентарната матрица ГЕРБ, БСП, ИТН и "ДПС-Ново начало".

За протокола - предложен от БСП, Карадимов оглавява един от най-важните регулаторни органи, в чийто седемчленен състав четирима "държи" ГЕРБ-СДС, БСП получи още едно място (ако се брои за нейно и председателското), а представител има и ИТН. Пазителят на конкуренцията и правилата на свободния пазар, на когото ще се разчита за спазването им в следващите 7 години, колкото е мандатът на КЗК, е поредният продукт на политически консенсус между системните играчи.

Още през февруари, когато бе издигната кандидатурата му от БСП-Обединена левица, Карадимов бе посочен от ДПС-ДПС и ПП-ДБ за човек, свързан с Делян Пеевски, санкционирания от САЩ и Великобритания за корупция лидер на "ДПС-Ново начало". Настоящият съпредседател на "Да, България" Ивайло Мирчев припомни тогава, че "старата политика на съюза ГЕРБ-ДПС-Ново начало, е че през по-малките партии се вкарват странни кандидати, свързани с Делян Пеевски".

Кой държи контрола на "свободния пазар"

Известен като последния ръководител на Комсомола преди падането на тоталитарния режим, депутат и зам.-председател на СОС, дясна ръка на премиера на "тройната коалиция" Сергей Станишев. След падането на кабинета на БСП-НДСВ-ДПС през 2009 година институционалната му кариера спира, за да тръгне отново през 2022, когато служебният кабинет на президента Радев го вкарва в управата на Българската банка за развитие (ББР). По-късно оглавява и Надзорния ѝ съвет, като остана на поста и в правителството на ПП-ДБ с премиер Николай Денков. А в служебното правителство на бившия кадър на ГЕРБ Димитър Главчев беше министър на иновациите.

Какво може да се очаква от новата КЗК? Предшественичката ѝ, управлявана от Юлия Ненкова, бе известна с игнорирането на силната пазарна позиция на "Лукойл Нефтохим" - липсваха ясни констатации за злоупотреба с господстващо положение. Обществените очаквания за активен контрол върху пазара на горива се провалиха. А КЗК бездействаше и при установяване на картели за цените на храните.

На новата Комисия за защита на конкуренцията пък може да ѝ се наложи да одобрява сделка за "Лукойл" - ако инвеститорът е от страна-член на ЕС. В случай че кандидат-купувачът е например от Турция, с него ще се заеме най-напред Междуведомственият съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции.

Подновяване на регулаторите

"Подновяването" на КЗК се извършва по модела, по който бяха сменени членовете на някои регулатори, извършени от март месец насам. Формално санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски не предлага никакви кандидати. Резултатът дотук показва, че най-големият печеливш е формацията, с чийто мандат управлява правителството - ГЕРБ-СДС.

Партията на Бойко Борисов спечели председателите на Комисията за финансов надзор (КФН) и на КЕВР Васил Големански и Пламен Младеновски. За още един мандат в БНБ като подуправител бе избран Радослав Миленков, а номинация на ГЕРБ е и гуверньорът Димитър Радев. При ГЕРБ отиде и креслото на управител на НЗОК, паднало се на Петко Стефановски, който ще отговаря за бюджет от над 9 милиарда лева.

Бившият министър на финансите в първия кабинет на ГЕРБ Симеон Дянков оглави Фискалния съвет, в чийто състав бяха избрани още двама, номинирани от ГЕРБ - Любомир Дацов и Десислава Калчева. Номинации на ГЕРБ са и двамата конституционни съдии от 4-членната парламентарна квота в Конституционния съд - Десислава Атанасова и Орлин Колев. По предложение на бившия служебен премиер Главчев, който е и председател на Сметната палата, "новото мнозинство" избра и заместниците му.

Така политическите сметки и зависимости отново триумфираха над професионализма и експертността. Изборът на Росен Карадимов начело на КЗК е поредното доказателство, че властта над пазара у нас не се печели с доверие, а се разпределя като дялове в коалиционна фирма.

Комисията, която би трябвало да бъде щит срещу монополи, картели и задкулисие, се оглавява от човек с дълбоки политически корени и биография, белязана от близост с всички цветове на прехода. Така че въпросът не е кой ще защитава свободния пазар, а кой го държи.

Дойче Веле