Скандалът с поръчаните от парите от фонда за безопасност на движението по пътищата към МВР икони, плажни топки и балони резонно постави въпроса така ли министерството харчи средствата, предназначени за борбата с войната по пътищата. През януари т.г. тогавашният министър Атанас Илков отчете пред депутатите, че за периода от 2021 г. до 30.11.2024 г. във фонда са събрани 352 668 555 лв., част от които изхарчени и планирани за изхарчване за автомобили, бодикамери, тестове за наркотици, апаратура и анализатори за установяване наличието на алкохол и наркотици.

По-детайлен поглед върху това къде отиват средствата обаче дава една справка, изискана от депутата Божидар Божанов (ПП-ДБ), получила отговор през октомври 2023 г., когато министър е Калин Стоянов (днес депутат на Делян Пеевски). Тя проследява периода 2011 г. - 30 септември 2023-а. Първото, което прави впечатление е, че събраните приходи надскачат в пъти направените разходи - 472 517 500 лв. срещу 71 034 372 лв. И в същото време, видимо от разбивката само от 2019 г. до края на изискания от Божанов период, България трябва да е повече от обезпечена откъм пътна безопасност - противно на черната статистика.

Какво представлява Фондът за безопасност на движението?

Фондът е създаден през 2011 г. Управлява се от министъра на вътрешнитте работи. Според закона в него "постъпват средствата от глоби за нарушения, установени с технически средства и системи, както и средства от дарения и други приходи, предвидени в нормативен акт".

За какво се разходват средствата? - "За дейности по контрола на движението по пътищата и подобряване на пътната безопасност".

И ключовото: "Превишението в края на годината на приходите над разходите по фонда се предоставя за ползване за същите цели през следващата бюджетна година". Тоест - за разлика от повечето останали държавни структури, събраните, но непохарчени пари не се връщат в централния бюджет в края на годината, а се прехвърлят автоматично за следващата.

Разбивката

Видно от справката до съпредседателя на "Да, България", за периода 2019-октомври 2023-а не са поръчвани странни (или богоугодни) предмети. Но пък съдейки по закупените и планирани за закупуване превозни средства, силите на реда би следвало да разполагат с немалък ресурс в борбата с джигитите по пътя. Четем за 440 броя нови мотоциклети за над 14,2 милиона лева; за 405 броя джипове 4х4 за 65,4 милиона лева; за близо 152 милиона лева - още нови МПС (неуточнен брой); 29 микробуса за 6,6 милиона; 20 броя високоскоростни коли - 5,3 милиона; 200 броя нови МПС - 16 милиона; 150 нови МПС за 19 милиона лева; за осигуряване на "специализиран автомобил с оборудване за намеса при пътнотранспортни произшествия" (1,7 милиона лева), плюс още неизвестен брой автомобили 15 милиона лева и др.

Закупени са били и стоп палки за 245 000 лв., мобилни устройства за контрол на скоростта - 7,5 милиона лева и мн. др. средства за реален контрол.

Една немалка част от разходите действително отиват за консумативи и поддръжка на лабораториите за токсикологични и ДНК анализи.

Тук въпросът е в липсата не само на достатъчно лаборатории, но и на уредба, която да реши проблема с полевите тестове, които доказано дават отклонения. С положителни проби често "светват" дори хора, пили и най-обикновен медикамент за главоболие. Става въпрос за същите тези тестове, с които МВР отказва да проверява собствените си служители, защото... не били точни.

Заради това стотици, дори може би хиляди водачи чакат дори над шест месеца (какъвто е срокът по закон) резултата от кръвните си тестове, като за това време остават и без автомобил, и без шофьорска книжка. Това е пагубно за професионалните шофьори, които изкарват прехраната си с тази книжка.

Според специализираната наредба пробите кръв и урина за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози се изпращат за изследване в специализираната химико-токсикологична лаборатория на МБАЛ - София, при ВМА, в специализираната химико-токсикологична лаборатория на МБАЛ - Варна, при ВМА, в специализираната химико-токсикологична лаборатория към Медицинския институт на МВР, в научно-техническите лаборатории към ОДМВР или в Националния институт по криминалистика при МВР.

Консумативи, семинари, обучения

Обратно към справката: едно от големите разходни пера се оказват офис консумативите. Периодично МВР обявява поръчки за тонери (сумарно за периода около 4 милиона лева), купило си е и копир/принтер/скенер за 50 000 лева, шредер, "два преносими компютъра със съответния лицензиран софтуер за графичен дизайн и предпечатна подготовка" - 27 240 лева; копирна хартия - 744 000 лева, фотоапарати със сменяеми обективи за ГДНП, СДВР, ОДМВР и РУ за над 1 милион лева. Обявило е търг и за "превантивни материали" за 1 милион лева; пощенски услуги за 3,4 милиона и мн. др. подобни.

От фонда са изхарчени средства и за ред обучителни за МВР семинари, за обзавеждане, обновяване и оборудване на обучителни зали, за провеждане на телевизионни рубрики; един семинар за журналисти. 200 000 лева са дадени за национален конкурс за рисунка, есе или стихотворение по темата безопасност на пътя. 

В резюме: пари има, като законът позволява фондът да се пълни не само от наложени глоби, но и от държавна субсидия. Трагикомичният случай с иконите и плажните топки може би най-добре онагледява това. МВР харчи за нови автомобили и мотори, за тестове и за лабораториите в борбата срещу убийците на пътя. Въпросът е колко е ефективно - въпреки всичко гореизброено.