Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) попари надеждата на част от опозиционните сили, че Борислав Сарафов няма да бъде и.ф. главен прокурор от този месец. Колегията разтълкува по друг начин законовите поправки, приети от Народното събрание през януари по настояване на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).

Сарафов остава изпълняващ функциите главен прокурор и след 21 юли 2025 г., обяви днес ПК на ВСС. Последва остра реакция от страна на депутати от фракцията "Демократична България" (ДБ) в ПП-ДБ. 

Законът не важал за Сарафов

На заседанието на ПК днес Огнян Дамянов постави въпроса за приложението на чл. 173, ал. 15 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), съобщи lex.bg.

Разпоредбата гласи: „При предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на главния прокурор, председателя на Върховния касационен съд или председателя на Върховния административен съд се определя временно изпълняващ съответните функции, при спазване на следното условие: едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от 6 месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението на функциите“.

Тя беше приета с промени в ЗСВ в началото на годината и влезе в сила на 21 януари 2025 г. Шестте месеца от влизането ѝ в сила изтичат на 21 юли 2025 г. и тълкуванията бяха, че след тази дата ще има нов и.ф. главен прокурор.

Днес обаче членовете на Прокурорската колегия се обединиха около становището, че на новата разпоредба не е придадена обратна сила и следователно не се отнася до висящите случаи, какъвто е този със Сарафов, който беше определен за и.ф. главен прокурор на 16 юни 2023 г.

Аналогичен е случаят и с и.ф. председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков. Той беше назначен за временен ръководител на съда на 12 ноември 2024 г., т.е. също преди влизането в сила на новата разпоредба на чл. 173, ал. 15 ЗСВ. Дали Съдийската колегия на ВСС, която определя и.д. председателите на съдилищата, ще тълкува закона както Прокурорската колегия, предстои да стане известно на следващите ѝ заседания.

Дебатът и становището на Прокурорската колегия

Както вече стана ясно, въпросът за приложението на чл. 173, ал. 15 от ЗСВ беше поставен от Огнян Дамянов в началото на заседанието.

Той припомни, че с указ на президента Румен Радев от 15 юни 2023 г. Иван Гешев беше освободен предсрочно от поста на главен прокурор, а на следващия ден за и.ф. обвинител №1 беше определен Борислав Сарафов.

Същевременно от 21 януари т.г. е в сила разпоредбата на чл. 173, ал. 15 от ЗСВ.

„Въпросът е следва ли следващата седмица да разглеждане точка по приложението на тази разпоредба, или тя не се отнася до настоящата ситуация“, посочи Дамянов, след което представи своето тълкуване по темата.

Според него чл. 173, ал. 15 от ЗСВ има действие занапред и не се отнася до случая с Борислав Сарафов. По думите му това е така, защото законодателят не е придал обратна сила на тази норма и не е посочил, че се отнася до висящите случаи. Според чл. 14, ал. 1 от Закона за нормативните актове обратна сила на нормативен акт може да се придаде само по изключение и то с изрична разпоредба, посочи още Дамянов. И заключи:

„Ние, като Прокурорска колегия, не сме изправени пред хипотезата да определяме нов и.ф. главен прокурор“.

Йордан Стоев се присъедини към становището му и повтори правните му аргументи. Но допълни, че в настоящия случай трябва да се отчетат и други особености. По силата на промените в ЗСВ от януари т.г. беше прекратена процедурата за избор на главен прокурор с единствен кандидат Борислав Сарафов. В момента има висящо дело пред ВАС, сезиран е и Конституционният съд, припомни Стоев и заяви:

„Т.е. няма яснота относно управлението на прокуратурата в дългосрочен план. Ако изберем нов и.ф. главен прокурор, може да се стигне до негативни последици и дестабилизиране на работата на прокуратурата, да има обстановка на несигурност и ще се получат трусове в управлението на прокуратурата. С промените в ЗСВ беше предвидено главният прокурор да има само двама заместници. Ако г-н Сарафов освободи този пост, ще се получи непокриване на тези постове“.

И според Калина Чапкънова чл. 173, ал. 15 от ЗСВ действа занапред.

„Няма спор, че се касае за материалноправна норма, която урежда статута на временно изпълняващия функциите главен прокурор. Съгласно общите правила за действие по време тази норма действа само занапред, освен ако законодателят не ѝ е предал изрична обратна правна сила. Очевидно в преходните и заключителни разпоредби на ЗСВ такава правна норма липсва. Само бихме могли да предполагаме действителната воля на законодателя – дали изричната правна норма е израз на желание да изрази дух на търпимост към заварените положения, или е пропуск“, каза Чапкънова.

И тя припомни, че според чл. 14, ал. 1 от ЗНА ретроактивно действие на законова разпоредба може да бъде въведено само по изключение и само с изрична правна норма. „Няма как да бъдат преуредени заварените отношения, които са възникнали преди влизането в сила на чл. 173, ал. 15 от ЗСВ. Обсъждана норма има действие само занапред. Настоящият и.ф. главен прокурор е избран преди нормата да влезе в сила, така че същата не би била относима към продължителността на неговия мандат“, заяви още Калина Чапкънова.

И според нея смяната на и.ф. главния прокурор би имала отражение като цяло върху държавното обвинение.

"Това би довело до дестабилизиране, до невъзможност да се изпълняват функциите в пълен обем, тъй като вече създаденият екип е само от двама заместници и той ще бъде редуциран с още един и това няма как да не повлияе негативно върху общото управление и функциониране на прокуратурата“, изтъкна Чапкънова.

И Гергана Мутафова се присъедини към становището на колегите си за приложението на чл. 173, ал. 15 от ЗСВ. Тя допълни, че е извършила преглед на практиката по сходни теми назад във времето на изтъкнати юристи и професори по право и е безспорно вярно, че цитираният законов текст е материално-правна норма и има действие занапред. Напомни също, че липсва преходна разпоредба, която да придава обратна сила на въпросния законов текст.

„Не може да тълкуваме какви са били съображенията на законодателя на липсата на изрична норма в преходните и заключителни разпоредби на ЗСВ. Дори да допуснем, че е законодателен пропуск, ние не може да го запълним по тълкувателен път. Това са основни принципи, залегнали в Конституцията. Следва да приложим разпоредбата на ЗСВ такава, каквато е действала към момента на избирането на Борислав Сарафов за и.ф. главен прокурор“, заяви Мутафова.

На финала Йордан Стоев обобщи дискусията така:

„Дебатът беше много полезен, защото обществото следва да чуе какво е нашето становище. От наша страна не се очаква каквито и да са действия във връзка с чл. 173, ал. 15 от ЗСВ. Ако се очаква ВСС да предприеме каквито и да е мерки, първо законодателят да направи съответните изменения, ако желае да бъдат предприети такива.“

Остра реакция от ДБ 

Последва реакция от "Демократична България". 

Според депутатката и бивша правосъдна министърка Надежда Йорданова (съпредседател на парламентарната група на ПП-ДБ) решението на ВСС е безпардонно и арогантно и представлява отказ да се изпълни ЗСВ. 

Тя посочи, че Висшият съдебен съвет е трябвало да назначи друг и.ф. главен прокурор съгласно промените в закона. 

"По този начин Пленумът (има предвид Прокурорската колегия - б.р.) на Висшия съдебен съвет на практика направи Сарафов вечно временно изпълняващ длъжността главен прокурор. Същият този Пленум на ВСС обслужи Сарафов само преди по-малко от две години, когато отново отказа да разбере какво пише в закона и отложи назначаването на разследващ сигналите за извършени престъпления от Сарафов тогава като заместник главен прокурор с абсурдни аргументи. Така че виждаме преповтаряне на тази ситуация и, за съжаление, пълно обслужване на Сарафов и управляващите", каза Йорданова. 

Колегата й Атанас Славов припомни от своя страна за новия доклад на Европейската комисия за върховенството на закона от вчера, който според него е силно критичен за изминалата година. От формацията щели да предложат законодателни промени, които да адресират посочените проблеми. 

Надежда Йорданова добави: 

"Тъй като ние имаме сериозни критики и към работата на Сарафов като временно изпълняващ длъжността главен прокурор, ние ще настояваме за публично обсъждане на неговата дейност. Затова ще внесем искане за изслушване в Правна комисия за това как работи прокуратурата по прилагане на българското законодателство във връзка с разследването на големите корупционни скандали. А не бива да забравяме "Осемте джуджета", казуса "Нотариуса" и много други, които, за съжаление, остават все още ненаказани."