"Виза за частно посещение на лица, споделящи традиционните руски духовни и морални ценности" - такава възможност за пътуване до Руската федерация предлага посолството на Русия в България. Според описанието в сайта на посолството "посочените визи се издават за влизане в Руската федерация с цел последващо кандидатстване пред Министерството на вътрешните работи на Русия с молба за издаване на разрешение за временно пребиваване в страната".

За офертата на автократичната държава разказва Дойче веле. Така много защитници на режима в Кремъл могат да получат реална възможност да отидат на място и реално да го подкрепят и да попият от "благата" му, а не да го правят удобно от дистанция.

"Визата за споделени ценности", известна на английски и като Anti-Woke Visa - т.е. против Woke движението, е създадена през август 2024 година с указ на президента Владимир Путин.

Граждани на европейските държави, Австралия, Япония и някои други страни могат да кандидатстват за нея. Те не трябва да доказват, че знаят руски или пък, че са запознати с културата или законите в Русия. Кандидатите трябва обаче да декларират, че не са съгласни с политиката на родната си страна. Визата обикновено се издава за три години и може да бъде удължена.

"На първо място тази политика е символна", казва социоложката Катарина Блум. А посланието е както към вътрешната аудитория, така и към външната. Но освен символиката важна роля играят също сериозните демографски проблеми на Русия, смята Блум, цитирана от ДВ. Руското население намалява от години, а въпреки държавните субсидии раждаемостта остава твърде ниска. Агресивната война на Русия в Украйна доведе до големи загуби и допълнителна емиграция, особено на млади руснаци.

Онлайн платформите, които рекламират т. нар. виза за споделени ценности, рекламират ниски данъци, безплатно образование, отлични здравни грижи и по-ниски разходи за живот. Според Министерството на вътрешните работи на Москва до май тази година, т. е. девет месеца след въвеждането, едва 1156 души са подали заявления за „виза за споделени ценности“, като най-голямата група от тях - 224 на брой - са германци. Но това едва ли ще бъде достатъчно, за да реши демографския проблем на Русия.

Руските държавни медии широко отразяват истории на имигрантите в Русия като изключително успешни. Дейностите на блогърите в социалните медии, които са се преместили от Запада в Русия по морални съображения, също са частично подкрепяни или дори директно насочвани от руската пропаганда.

Опозиционното руско издание „Важните истории“, чиято редакция е в Латвия, съобщи през март, че руската телевизия RT, чиито предавания са предназначени за чужбина и която е под санкции в много страни на Запада - финансира видеоклипове в социалните медии, в които преселилите се чужденци хвалят Русия и критикуват Запада. Според разследвания на изданието каналът „Russian Road“ в Ютюб, в който се публикуват точно такива видеоклипове, всъщност се ръководи от служители на руската държавна телевизия.

Подобна пропаганда не е изненадваща, особено за Русия. В американската предизборна кампания Москва дори беше наела актьори, които да заснемат инсценирани видеоклипове. „Визата за споделени ценности“ е част от руската пропагандна машина, посочват анализатори.