
На 9 юли, малко "под радара" на новините за приемането в еврозоната, задържането на кмета на Варна, "свидетествата" на бившата съпруга на Петьо Петров - Еврото, поредния критичен доклад на Европейската комисия за корупцията и върховенството на закона у нас, мина новината за това, че Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) се събра, за да "тълкува" какво да прави със записаното на 21януари ново изискване в Закона за съдебната власт, а именно: изпълняващ функциите главен прокурор, председател на Върховния касационен съд или на Върховния административен съд, може да е такъв само за период от шест месеца, без право на повторен "мандат". В случая с и.ф. обвинител номер едно Борислав Сарафов, този "мандат" изтича на 21 юли. Тълкуването приключи с единодушното заключение: Сарафов трябва да остане и.ф. и след 21-ви, защото на новата разпоредба не била придадена обратна сила и следователно не се отнася до висящите случаи.
За този пореден маньовър на ВСС, разговаряме с юриста Крум Зарков - бивш депутат, министър на правосъдието и секретар по правните въпроси на президента:

Г-н Зарков, тази сряда Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) разтълкува поправките в Закона за съдебната власт от януари като "те не касаят Борислав Сарафов, тъй като не е им е придадена обратна сила, следователно той остава на поста и след 21 юли". Как вие тълкувате това тълкувание и ВСС трябва ли да излезе с формално решение преди тази дата?
Членовете на ПК на ВСС много добре знаят, че тяхното тълкуване е абсурдно и затова не искат да взимат решение. Това, което трябва да направят е на 22 юли най-късно да изберат друг изпълняващ функциите главен прокурор, за да са в синхрон със закона.
Наричате го "абсурдно", но те се позовават на липсата на изрична преходна разпоредба в закона.
Когато на 16 юни 2023 г. ВСС посочи Борислав Сарафов за и.ф. главен прокурор, в закона изобщо нямаше такава хипотеза. Тя се появи повече от година по-късно - на 21 януари 2025 г., когато се въвежда норма за "и.ф.", а именно - едно и също лице няма право да изпълнява тези функции за срок, по-дълъг от шест месеца. Сега ни казват, че това важи занапред. Да занапред важи - от 21 януари напред, а на 21 юли стават шест месеца. Ако важеше за назад - с тази преходна разпоредба, която те търсят, то Борислав Сарафов не трябваше изобщо да заема тази длъжност през януари, защото той е на поста от много повече от шест месеца преди това.
Какво ако най-късно на 22 юли ВСС не избере нов и.ф. главен прокурор?
Ако Борислав Сарафов остане след 21-ви, то той ще бъде и.ф. главен прокурор в нарушение на закона. Не виждам как ще упражнява своите правомощия след тази дата, защото и той ще трябва да се пази да издава актове, тъй като биха били атакуеми. И отговорността ще носи Сарафов, а не само ВСС с неговото тълкувание. Все едно някой да е изпил три ракии и приятелят му да му каже, че сега има право да се качи в колата да кара. Но няма този приятел да носи основната отговорност като стане пътен инцидент, нали?
Това, че ВСС не иска да прочете закона, не значи че законът спира да съществува.

Тоест, категорично няма пропуск в ЗСВ с липсата на изрична разпоредба.
Няма никакъв пропуск, законът е пределно ясен и няма съмнение, че Сарафов не може да изпълнява функциите повеч от шест месеца, считано от 21 януари.
Това законово ограничение е изключително важно. Липсата на каквото и да е ограничение за изпълняващ функциите поставя въпроса до каква степен е конституционосъобразно някой да е временен ръководител предвид, че по този начин изрично се заобикаля изисквнето в Конституцията за назначаване на главния прокурор с указ на президента.
Каква е целта - да се избегне Румен Радев или да се остави точно Борислав Сарафов на поста?
Когато през януари беше предложен и приет този закон, той действително можеше да се разглежда като направен за един човек, т.е. за Сарафов. Но не беше направен, за да му навреди, а за да бъде санирано едно положение, което не беше нормативно установено от една страна, а от друга - да му гарантира още шест месеца на поста. Очевидно планът е бил в тези шест месеца да бъде завършено формално "прегрупирането", което започна още през 2023 г.
Възможен ли е римейк на ситуацията "ВСС пише до депутатите да променят адхок закона, понеже не им е ясно дали механизмът за разследване на главния прокурор важи и за зам.-главния", въпреки че законът бе пределно ясен по въпроса?
Може да се допусне, че опитват да създадат повод Народното събрание да отвори пак Закона за съдебната власт в последните седмици, за да попълнят празнотата - празнотата в кавички.
Но генерално това, което трябва да се направи след тази поредна демострация от страна на ВСС, е парламентът да започне най-сетне процедура по подмяната на състава му.
Още по темата
- Екимджиев: Има съгласувано унищожаване на парламентарната опозиция. Вървим към авторитаризъм тип Ердоган
- Сарафов остава и.ф. главен прокурор и след 21 юли, реши ВСС
- Адела Качаунова: Сарафов и Чолаков ще получат право на още 6 месеца
- "Дясната ръка" на Петьо Еврото: Двамата с Любена измислиха каскета на Гешев - да изглежда по-прост
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни