Алиансът на либералите и демократите за Европа (AЛДЕ) говори за "тревожно развитие на политическата намеса в съдебната система" в България през последните месеци. За "Дойче веле" Мария Илчева разговаря с генералния секретар на АЛДЕ Дидрик де Шетцен.

Изглежда, че Коцев си е вършел добре работата

Известен Ви е натискът срещу "Продължаваме промяната" (ПП), последен пример за който е арестът на Благомир Коцев, кмет на Варна. Защо се случва това? Какви са целите според Вас?

Дидрик де Шетцен: Ние сме много наясно с натиска, който се оказва върху "Продължаваме промяната", нейното ръководство и избраните от нея длъжностни лица. По-рано тази седмица председателят на АЛДЕ поиска среща с еврокомисаря по правосъдието, за да изрази пред него нашите опасения, а представителите ни в Европейския парламент (ЕП) и в Комитета на регионите също излязоха със свои становища.

На местните избори през 2023 гражданите на Варна гласуваха за промяна и за кандидат с реформаторска визия, който иска да "върне Варна на варненци", да прави политика по-прозрачно и ефективно. И изглежда, че той си е вършел добре работата.

Българският Антикорупционен фонд (АКФ) регистрира увеличение на броя на производствата срещу членове на опозицията след встъпването в длъжност на новото правителство през 2024 година. Прокуратурата е била активна по линия на корупционни разследвания, но в по-голямата им част те са насочени срещу опоненти на Делян Пеевски", се казва в доклада на неправителствената организация.

Смятате ли, че арестът на Коцев е политическа атака от страна на Делян Пеевски, чиято партия ДПС беше член на АЛДЕ допреди няколко месеца? 

Дидрик де Шетцен: Надявам се да не е така, но е трудно да се избегне това впечатление. Що се отнася до АЛДЕ, ние приемаме сериозно борбата срещу корупцията и защитата на върховенството на закона и затова партия, ръководена от лице, санкционирано от Обединеното кралство и САЩ  по закона "Магнитски" за корупция, подкупи и присвояване, очевидно нямаше място в нашето семейство. Затова през декември незабавно предприехме действия за изключване на ДПС.

Мястото на опозицията не е в затвора

Диан Иванов, основният свидетел по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев, се отказа от показанията си, защото са били дадени под натиск. И това се случва в държава членка на ЕС. Борците срещу корупцията вече говорят за условия като тези в диктатурата в Беларус, където опонентите влизат в затвора. Как бихте коментирали това?

Дидрик де Шетцен: В една демократична държава - и в Европейския съюз, който създадохме и за който се борим, решаваме различията си чрез дебати. Мястото на политическите опоненти е в парламента или по етажите на властта на постовете, на които те са избрани, за да могат да изпълняват демократичния си дълг и да държат властта отговорна - а не за да бъдат заглушавани или затваряни.

Германският вестник "Ди Велт" написа по повод ареста на Коцев, че според критиците това драматично развитие в България представлява заплаха за стабилността на Европа. Защо цяла Европа трябва да бъде загрижена?

Дидрик де Шетцен: Цяла Европа трябва да е разтревожена, защото за съжаление това се превръща в тенденция на нашия континент, за която европейските либерали говорят все по-често. България е членка на Европейския съюз и на НАТО, сега най-накрая и на Шенген, а от 1 януари 2026 ще бъде и в еврозоната. Европейското единство в защита на нашите ценности и справянето с най-големите предизвикателства, пред които сме изправени днес, са силно подкопани от нестабилността и разединението.

Путин иска една по-слаба Европа

И населението на България е дълбоко разделено. Някои желаят по-дълбока интеграция в ЕС, докато други традиционно търсят близостта на Русия. Доколко опасна за ЕС е руската пропаганда в България? В Европейския парламент също има все повече хора, които са приятелски настроени към Русия, и то не само от България.

Дидрик де Шетцен: България е изправена пред много деликатен момент в своята история. След седем поредни парламентарни избори в рамките на няколко години и очевидно ниското ниво на доверие в политиката в резултат на това, последното проучване на Евробарометър всъщност показа увеличение на броя на българските граждани - почти две трети (61%) - които заявяват, че признават ползите от членството в ЕС. Този показател обаче все още е най-ниският в Общността и в това отношение трябва да се работи още. Но ползите за икономиката и за пазара на труда се признават и се надяваме да нараснат още повече с присъединяването на страната към еврозоната и затвърждаването на мястото ѝ в единния пазар.

Интересът на Путин е да има насреща си една по-слаба Европа. А това не е нашият интерес.

Какви са възможните сценарии за България и от какво най-спешно се нуждае страната в момента?

Дидрик де Шетцен: Надяваме се, че единственият сценарий за България в момента е незабавно да спре политическото преследване на избрани членове на опозицията и да се извършат реформи (и по-важното да се види, че се правят реформи), за да се защити върховенството на закона в България, да се справим с корупцията и да започне да се връща доверието на гражданите.

Всъщност само преди две седмици в доклада си относно върховенството на закона в България ЕК отбеляза липсата на напредък по отношение на структурните реформи, които са от съществено значение за укрепване на независимостта на съдебната власт, рамката за борба с корупцията и политическата отчетност.

Дано на българите не се наложи да правят същото като в Грузия

Какво бихте казали на българите, за да ги насърчите? От дни те протестират заради ареста на кмета на Варна и срещу съдебната система.

Дидрик де Шетцен: Нашите приятели, гражданите в Грузия протестират по улиците вече повече от 200 дни в името на ценностите, в които вярват. Те показват, че си струва да се борят за тях. Петима от шестимата лидери на свързаните с нас политически партии са зад решетките и не виждаме почти никакво подобрение на ситуацията.

Искрено се надявам, че на българите няма да им се наложи да правят същото - и то толкова дълго, но съм убеден, че ако вярват във върховенството на закона и тези ценности, ще са готови да го правят толкова дълго, колкото е необходимо. Европа трябва да застане на тяхна страна, тъй като това е присъщо на нашия ЕС, а АЛДЕ ще направи всичко възможно да подкрепи тази кауза.

"Дойче веле"