"Основният критерий за избор на длъжности, които влизат в т. нар домова книга, е търсенето на лоялни хора."

Това каза в петък президентът Румен Радев пред журналисти при посещението си нв завод „Терем - Ивайло“ във Велико Търново, съобщава БТА.

Коментарът му идва, след като Конституционният съд отново не можа да вземе решение за промените в конституцията, приети в края на 2023 г. за  т.нар. домова книга. Така списъкът с няколко възможности, от които държавният глава може да избира служебен премиер, остава в сила.

"Погромът върху българската Конституция, който извърши "сглобката", явно ще продължава да изкривява българския политически живот и упражняването на властта в България. Видяхме как загубило легитимност и доверие самосвалило се правителство продължава да консумира още по-брутално властта чрез свое служебно правителство, заяви още държавният глава.

Съвсем наскоро видяхме и едно друго последствие – как основният критерий при избора за важни длъжности в администрацията, които влизат в така наречената домова книга, не е толкова професионализмът, а именно търсенето на лоялни хора, които евентуално могат да заемат длъжността служебен министър-председател. Това са пороците на тази промяна в конституцията и те не бяха отстранени от КС", каза още президентът.

"Подкрепям всеки справедлив протест, но за съжаление "сглобката" заби клин в гражданското общество и сега трудно ще се формира общ фронт срещу завладяната държава", обяви още Радев.

По думите му "едните искат референдум, другите искат справедливо правосъдие, но не искат да се чуе гласът на народа за собствената му съдба".

"Не може да си срещу избирателното правосъдие, но да се обявяваш за избирателна демокрация. Демокрацията винаги трябва да стои на първо място", обяви той.

Според Радев управляващите са отказали да дадат правото на хората да се произнесат за референдум, това означава, че те поемат сами отговорността за инфлацията.

България е неподготвена и сега гасят пожара с разни демонстративни и безвъзвратно закъснели мерки, най-вече със заеми – 16 милиарда лева от началото на годината, посочи Радев.

„Те консумират в аванс светлото бъдеще, което ни бяха обещали, в идните години българите ще плащаме тази сметка за безхаберие, некомпетентност, политическо его и жажда за слава“, каза още държавният глава.

По отношение на реформата в здравеопазването, той коментира, че когато се говори за права на българските граждани - право на избор къде да бъдат лекувани, право на избор на екип, то това е конституционно право, за което се е произнесъл и Конституционният съд. Държа правата на българите да не се ощетяват. Управляващите са длъжни да разработят такива механизми, че да няма източване на здравната каса, но българите трябва да бъдат защитени, каза държавният глава.

"Има такъв народ" и "Възраждане" ще продължат да оспорват "домовата книга"

"Има такъв народ" и "Възраждане", които също сезираха съда за промените в конституцията, с декларации от парламентарната трибуна се заканиха днес  да продължат да оспорват измененията в основния закон в частта за "домовата книга".

"Безизходицата продължава", заяви Петър Петров от "Възраждане", "Внесохме искания в Конституционния съд, две на брой. Ще внесем и още и ще оспорваме "домовата книга", докато е нужно, защото тя противоречи на Конституцията. И ще направим всичко възможно, за да не се стигне до последващо подобно решение", декларира той.

Николета Кузманова от "Има такъв народ" напомни, че сигналът до Конституционния съд в частта за "домовата книга" е написан от юридическия екип на нейната партия и внесен съвместно с "Възраждане".

"Уважаеми колеги, не си приписвайте авторство, което не е ваше. Много подробно ще се запознаем с решението на Конституционния съд и допълнителните мотиви, които са изтъкнати към него. И в случай че има основание да предприемем последващи действия, ще се обърнем за подкрепа към всички парламентарни групи, за които да се спазва конституцията е не по-малка ценност от всички останали въпроси, които решаваме тук", каза още Кузманова.

Преди година КС отмени промените в Конституцията на РБ свързани със съдебната реформа, след като бе сезиран точно от "Има такъв народ" и "Възраждане".

Ден преди съдебната редорма да бъде "опраскана", от ЕК заявиха, че тези промени в основния закон са положителна стъпка.

В последния доклад на ЕК отмяната на тези промени е една от основните критики.