“Демократична България” изпраща сигнал до прокуратурата и ДАНС във връзка с данни за възможно заобикаляне на санкционни режими на Европейския съюз и риск от изпиране на пари при придобиването от Валентин Златев на имоти, свързани с Руската федерация, обявиха от коалицията.

Повод за действията са данни от журналистически разследвания и налични документи, които поставят въпроси за произхода и движението на средствата, ролята на българските институции и ефективното прилагане на европейските санкции, допълват оттам.

Става въпрос за твърдяна от ДБ и в различни сайтове покупка на имоти в София, собственост на Москва, като сделките за тях са изповядани на 29 май. Несъмнено "перлата" е имотът на ул. "Шипка" 20 в София, който по данни на общинския съветник на ДБ Симеон Ставрев се простира на 3371 кв.м. и представлява четириетажна сграда със застроена площ 554 кв.м. Справка в Имотния регистър показва, че само той е струвал на бившия дългогодишен генерален директор на "Лукойл" 8 590 000 евро. Формалният продавач е руското държавно предриятие "Госзагрансобственность".

В "портфолиото" на Златев вече е и пететажна жилищна сграда в "Изгрев" - на ул. "Райко Алексиев" 11, с площ 523 кв. м. Тя е придобита за 5 600 000 евро.

Тайно и полека

Още в края на миналата година "Бърд" писа, Ставрев алармира, а intrigi.bg, на който от ДБ също се позовават, пише, че "Шипка" 20, както и още три други имота, собственост на Руската федерация, намиращи се на топ локации - в район "Панчарево", кв. "Изгрев" и на ул. "Г. С. Раковски", са обявени за продажба чрез таен търг, който трябва да се проведе на 30 и 31 октомври (2025 г.). 

"Най-същественият факт е, че за участие се изисква депозит от 850 000 евро, който трябва да бъде платен в рубли по сметка в санкционираната от ЕС и САЩ "Банк ПСБ" в Ярославл. Тази схема пряко нарушава европейските и американски санкции, като още самото внасяне на депозита представлява нарушение.

Следващият етап - вписването на сделката в Имотния регистър от български нотариус и съдия по вписванията, също е законово проблематичен. Според разследващи журналисти, всяка покупко-продажба на имот, собственост на Руската федерация, е нищожна съгласно Закона за задълженията и договорите, тъй като нарушава Регламент (ЕС) № 833/2014. От април 2024 г. с нов Регламент № 2024/1226, нарушаването на санкциите на ЕС вече е квалифицирано като криминално престъпление" - добави и Ставрев.

В своя публикация и от днес "Бърд" посочва, че нотариус явно се е намерил и той е "неслучаен" - съпругата на доскорошния шеф на Комисията за противодействие на корупцията Антон Славчев - Зорница.

"За да не попадне ачик в режима на санкциите, Златев не е платил ефективно и се води длъжник с условието да плати след като паднат ограниченията?" - допълва "Бърд".

"До Министерството на правосъдието е отправено искане да разпореди проверка в Агенцията по вписванията дали при сделки и вписвания, свързани с руски граждани, юридически лица, държавни структури или имущество, свързано с Руската федерация, Агенцията реално прилага ограничителните мерки на Европейския съюз

Също така са изпратени въпроси до Българската народна банка за това какви конкретни мерки са предприети и ефективно се прилагат за превантивно установяване на подобни банкови операции. Поискан отговор е и на въпроса какви санкции и ограничителни мерки следва да бъдат наложени на банка или друг задължен субект, ако се установи, че е допуснал, обслужил или не е предотвратил операция, свързана със заобикаляне на санкционен режим на ЕС" - посочват от ДБ в съобщението си до медиите по случая.