Държавата ще спира всички видове семейни помощи на родители, които допуснат настаняване на детето извън семейството. Онези, които са получили еднократна помощ, ще бъдат задължени да я възстановят, ако до навършване на 2-годишна възраст детето бъде изведено от семейството заради насилие, отнемане на родителски права или трайно неполагане на грижи.

Това предвиждат промени в Закона за семейни помощи за деца, които бяха одобрени от правителството. С тях се въвежда нов модел за отпускане на детските добавки. Семейството ще получава определена сума според броя на децата, а размерът й ще бъде най-голям за семействата с три деца.

Непълнолетните майки ще получават детски добавки само в натура, а техните родители няма да имат право на този вид помощ.

Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин, който е основен двигател на тези промени, които презентира в общественото пространство още преди месеци, заяви, че се надява законопроектът да получи подкрепата на парламента.

Детските добавки ще се спират, ако детето няма нужните имунизации и ако не посещава редовно училище.

"Законопроектът не дискриминира никого и защитава отговорното родителство", заяви Калфин. "Той помага и съдейства на тези семейства, които имат по-ниски доходи, но които имат желание, възможност и психическа настройка действително да използват тези средства за отглеждане на децата си, не ги изоставят, пращат ги на училище, въобще правят това, което трябва да прави един отговорен родител", коментира министърът.

Родителите на първокласници ще връщат получена еднократна целева помощ при нередовно посещаване на училище от детето им. За майките, които са студентки редовно обучение, се въвеждат допълнителни условия - да живеят постоянно в България и да не получават обезщетения за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за социално осигуряване.