ВЕСЕЛИН ЖЕЛЕВ

БРЮКСЕЛ – Eвропейският съюз добави рано днес 12 нови имена към списък от 21 руснации и украинци обект на забрани за пътуване и замразяване на активи заради анексирането на Крим от Русия. Новите санкционирани не станаха веднага известни.

Двадесет и осемте национални лидери обаче се въздържаха да приемат икономически мерки, очевидно вземайки под внимание страховете от загуби и руско отмъщение, изразени от страни тежко зависими от руски пазари и доставки като България.

Те възложиха на Европейската комисия и на правителствата си да подготвят серия търговски санкции за в бъдеще, в случай че Москва продължи сегашния си курс към Украйна.

Председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпьой и председателят на Европейската комисия Жозе Барозу не отрекоха, че такива санкции ще покриват широк обсег от области, включително оръжейно ембарго и ще имат „стигащи далече последствия“.

В нова стъпка да изолират руския президент Владимир Путин лидерите решиха да отменят срещата на върха ЕС-Русия, на която той трябва да домакинства през юни, както и отделни държави-членки се ангажираха да отменят подобни двустранни срещи с Русия.

Те също настояха тя да допусне наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Украйна и обещаха да организират такава европейска мисия, ако тази на ОССЕ не се състои.

Изпращаме ясно, силно и последователно послание,” каза британският министър-председател Дейвид Камерън след първия ден на срещата.

Анексирането на Крим и Севастопол от Русия е в ясно нарушение на украинския суверенитет и на международното право,” каза Ван Ромпьой на пресконференция.

Ние силно осъждаме неконституционния референдум в Крим, не признаваме анексирането, няма да го признаем и в бъдеще,” добави той. „Няма място за използване на сила, за да се променят граници на европейския континент в 21 век“.

Трябва да е ясно, че неуспех кризата да се реши мирно и всякакви стъпки от Русия да дестабилизира Украйна ще имат далеко стигащи последствия“, заяви Ван Ромпьой.

Имаме предвид последствия за широк обсег от икономически области. Ще помолим Комисията и страните-членки да подготвят целеви мерки“.

Според Ван Ромпьой „сянката на санкциите вече има ефект върху инвестиционния климат в Русия“.

Санкциите не са въпрос на отмъщение. Те са външнополитически инструмент, не цел сами по себе си, но средство за постигането й,“ добави той.

Нашата цел е да спрем действията на Русия срещу Украйна, да възстановим суверенитета на Укайна и за да постигнем това имаме нужда от договорено решение“.

Европейскте лидери трябва да подпишат днес с украинския министър-председател Арсений Яценюк политическата част от споразумение за асоцииране на страната му с ЕС, от което сваленият украински президент Виктор Янукович се отказа под натиск от Путин миналия ноември, предизвиквайки сегашната криза.

Европейската комисия вече предложи заеми от 1,6 милиарда евро в подкрепа на крехкия украински платежен баланс. Те са част от пакет за европейска финансова помощ на обща стойност 11 милиарда евро, предназначен да помогне на страната да преструктурира болната си пост-съветска икономика и да намали зависимостта си от Русия.