Днешният български интелектуалец е маргинал, а „будителите“ са жреците на чалгата като Слави, Хайтов-син, азисоподобните пайнери и разни телевизионерски формати, които превръщат читавите, талантливи артисти в „мечки”. Това са думи на Иван Добчев, първият гост на „Въпросите на Площада“.
„Площад Славейков“ ще кани родни творци, за да анализират основните проблеми и травми в българската култура – мястото й в нашето общество, на световната сцена и във времето, преображението й в халтура, влиянието на изкуството, отношението към живите класици.
– В крак ли е с времето българското изкуство?
– С куц крак.
– Има ли родни произведения, които поставяте на световно ниво?
– Не съм сигурен, че това понятие (световно ниво) е общовалидно и значимо… От кого и от какво се определя това „ниво”? От журита, като това на Оскарите или от тези, които правят Нобеловите лауреати? Ами те са ми много съмнителни. За мен Радичков е „световен” писател, наравно с Павич, Кортасар, Бекет…, но не му дадоха Нобелова награда.
– Кои според Вас са тримата най-влиятелни български творци?
– Владимир Димитров-Майстора, Христо Ботев, Йордан Радичков.
– А кои са недооценените?
– Не са много. Повече са надценените.
– Необходимо ли е да сте част от нечие лоби, за да имате успех?
– Нищо не е необходимо… Суета на суетите е вашият успех.
– Посочете три културни събития, които очаквате с нетърпение.
– Проектът „Пристройката” на Театрална работилница „Сфумато“, който най-после получи благословията на Министерството на културата; моята постановка„Гео“ в Народния Театър (по романа „Една и съща нощ” на Христо Карастоянов); новият филм на Любомир Младенов „Кораб в стая“.
– Кое за Вас е най-значимото културно събитие в последно време?
– Филмът „Гълъб, кацнал на клон, който размишлява за битието“ на Рой Андершон.
– Кои три български издателства публикуват най-стойностните книги?
– „Жанет 45“, „Сиела“, „Колибри“.
– Будител ли е днешният интелектуалец?
– Маргинал е днешният български интелектуалец. „Будителите” са жреците на чалгата като Слави, Хайтов-син, азисоподобните пайнери и разни телевизионерски формати, които превръщат читавите, талантливи артисти в „мечки”.
– Кои са класиците в съвременното българско изкуство?
– Поетът Борис Христов, скулпторът Павел Койчев, кинорежисьорът Красимир Крумов-Грец, цигуларят Минчо Минчев, драматургът Константин Илиев.
– Трябва ли да има специална държавна политика по отношение на живите класици?
– В „белите държави” има.
– Какви са критериите, по които да бъде определяно кои са класици?
– Да са „съвременни” за всички времена.
– Има ли битка между млади и стари в родното изкуство?
– Винаги е имало, лошото е когато битката се изроди във „вреждане” на нашите момчета или нашите патриарси.
– Страдат ли от предразсъдъци хората на съвременното изкуство у нас?
– Не зная дали „страдат”… Да страдаш за мен е способността да се самоизмъчваш. Повечето „хора на изкуството” у нас приемат предразсъдъците си изповедално, дори се пъчат с тях.
– Коя тема е пренебрегвана от съвременните български творци?
– Апатията, оскотяването на тъй наречения ни народ, превръщането му в тълпа, в гласоподаватели.
– Избягват ли да коментират явления и пороци в политиката?
– Не че избягват, но не предлагат алтернативи.
– Съществува ли травма в българската култура?
– Травматично е толкова години да се съизмерваш с образците на европейското изкуство – Роден, Джакомети – и накрая да изтипосаш тоя кичозен Самуил в центъра на столицата си.
– Защо културата е последна грижа на държавата?
– Защото още от „първите седем години” на българчетата им се втълпява в главичките, че голямата работа е в халтурата, да прилапаш чрез изкуството си мангизите, да напълниш зала 1 на НДК, да станеш кумир на тълпата като я развличаш и гъделичкаш. За това не е необходима никаква култура – напротив, културата би пречила – затова няма никаква грижа за нея.
– Довършете стиха на Петко Славейков: „Не сме народ…“
– …Не сме народ, а мърша.“ Ако се иска от мен да го „актуализирам”, бих добавил… „а смърдяща мърша”.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни