България трябва да се готви за нова вълна мигранти да щурмува границата ѝ с Турция, когато ЕС вземе мерки да ограничи сегашния основен поток през Западните Балкани. За това предупреждава в писмо до Европейската комисия Европейската гранична агенция Фронтекс и предлага помощ за българската гранична полиция.
"След операция за засилване на изходния контрол от Гърция първият резултат ще е бежанците и мигрантите да се опитат да вземат на прицел други външни граници на ЕС", пише в писмото от изпълнителния директор на Фронтекс Фабрис Лежери, с копие от което Клуб Z разполага.
"Трябва да бъдат създадени адекватни възможности за прием на голям брой хора, които ще бъдат блокирани в Гърция и в България заради процедурите на граничен контрол и даване на убежище. Не трябва да се разрешава мигрантите в приемните центрове да се движат свободно", се казва още в писмото.
То ще е на вниманието на десет държавни и правителствени ръководители от Балканите и Централна Европа, между които и българският министър-председател Бойко Борисов, които председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер събира на извънредна среща в Брюксел в неделя заради миграционната криза в Западните Балкани.
Според Лежери вследствие на предприеманите мерки може да се очакват:
-"опити за нелегално пресичане на сухопътната граница между България и Турция, особено в източните гранични участъци;
- увеличаване на хората скрити в транспортни средства на българските и гръцките граници...;
- големи групи хора ще се опитат да си пробият със сила път през границата на Гърция с Македония или Албания и през турско-българската граница, отказвайки да сътрудничат заради фрустрация и гняв".
Без да споменава изрично взривоопасния термин "гореща точка", писмото посочва, че всички функции, които тя изпълнява, трябва да се извършват и в нашата страна: "систематична идентификация и вземане на пръстови отпечатъци на всички хора, пресичащи нелегално границата в Гърция и България; ефективна релокация на лица с право на хуманитарна защита и реадмисия на лица без право на хуманитарна защита в Турция или в страна на произход".
Документът подчертава, че силите на Фронтекс (допълнителни 775 служители, които държавите-членки трябва да осигурят) трябва да се използват за усилване на външните граници на ЕС, а не на Шенгенската зона. Те трябва да бъдат разположени по гръцките острови, и по границите с Турция, Македония, Сърбия. Специално е подчертано, че от усилване се нуждае изходният контрол по границите на България със Сърбия и с Румъния.
Агенцията предлага "да се развие оперативен подход към опити на големи групи хора да си пробият път със сила през границите на входа и на изхода, съчетан със съгласувана медийна стратегия за целия ЕС".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни