Президентът Росен Плевнелиев днес определи Христо Иванов като "достоен човек, професионалист и политик с истинска воля за реформа". 

„Дадох път на един достоен човек в българската политика, професионалист, политик с истинска воля за реформи. Христо Иванов постигна много. Успя да наложи като централна и незаобиколима за българското общество темата за съдебната реформа. Благодаря му за това и съм сигурен, въпреки изненадващата му оставка, че той ще продължи да работи и ще бъде посветен на тази реформа, която като вицепремиер и министър на правосъдието изготви и инициира, и която се надявам да бъде доведена до успешен край“, коментира държавният глава след официалните разговори с президента на Словашката република. Плевнелиев назначи като министър Христо Иванов в служебното правителство на Георги Близнашки. След това Иванов продължи да бъде министър и в кабинета на Бойко Борисов.

Президентът коментира предпазливо приетите в сряда на второ четене промени в Конституцията, свързани със съдебната система.

"Приетите от мнозинството в парламента промени в Конституцията показаха каква е волята на 43-ото Народно събрание да адресира дълбоките проблеми на системата на правораздаване в България и да ги решава", каза той.  

Според него това е първа стъпка, а някои детайли изискват по-задълбочен дебат.

И добави: „Свидетели сме само на една първа стъпка и се надявам, че няма да спрем дотук. Ще работя реформите в съдебната система да продължат. Надявам се това, което беше прието, макар не в пълния му и очакван от гражданите вид, да послужи като една основа за следващи законодателни промени. Някои детайли изискват много по-задълбочен дебат и регламентация на законодателно ниво“. 
 
Той припомни призива си към народните представители - още преди първото гласуване на промените в Конституцията - да бъдат по-смели и да направят по-задълбочена реформа.

Плевнелиев отново се обяви за цялостна реформа, а не само за промени в Конституцията. „Българският народ очаква цялостна реформа. Това, което най-много вълнува българските граждани, е справедливост и тя преминава през ефективна съдебна система“. „Съдебната реформа е тотален приоритет и остава такъв и през 2016 година. Трябва с повишено внимание всички ние, граждани, политици и институции, да следим какво ще се случи оттук нататък“, добави той.

Коментарът си приключи с пожелания.

 „Пожелавам надграждане на вече започнатото и постигнатото и преди всичко пожелавам на българските граждани дълбока и всеобхватна реформа, която да доведе до справедливост за всеки“, каза още той.