Догодина Европейската комисия ще направи етапна оценка на наблюдението върху правосъдието и вътрешните работи на България и Румъния и ще реши какво то е постигнало и как да продължи, каза днес пред Клуб Z европейски представител пожелал анонимност.
"Това може да доведе до някои изводи и промени", каза той, докато Комисията представи годишните доклади по темата за двете балкански страни.
Такава оценка Брюксел направи през 2012 година след пет години наблюдение, но особени промени в него не настъпиха.
"Имаме още работа да вършим", каза представителят, запитан докога Комисията е готова да продължава със същото упражнение, чийто резултат всяка година за България е "липса на устойчиви резултати".
ПЪЛЕН ТЕКСТ: ДОКЛАДЪТ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ
"Миналата година България направи някои важни стъпки да постави реформата обратно в дневния ред", каза в съобщение по този повод първият заместник-председател на Комисията Франс Тимерманс. "Сега е време да се придвижи към следващия етап като превърне стратегиите за съдебната реформа и за борбата срещу корупцията в действие на терен и като постигне конкретни резултати".
Той отбеляза, че промените в конституцията трябва да бъдат последвано от съответното законодателство и приветства желанието на правителството за техническа и експертна помощ от ЕС.
"2016-а трябва да е годината, когато българите трябва да почувстват напредък на място", подчерта Тимерманс. "Да се видят истински резултати във воденето на делата за корупцията на високо ниво и за организирана престъпност остава най-голямото предизвикателство за България и трябва да бъде най-високият приоритет".
Председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер в предизборната си кампания през 2014 година обеща до края на петгодишния си мандат да приключи с т.нар. механизъм за сътрудничество и проверка, посредством който ЕС наблюдава реформите в правосъдието и вътрешните работи на България и Румъния.
За целта Комисията трябва да има достатъчни основания в напредъка на двете страни, за да убеди държавите-членки да прекратят механизма.
Тазгодишните доклади показват, че за разлика от България Румъния продължава да отбелязва нови положителни резултати. В румънския доклад се говори за "продължаващ напредък по делата за корупция" както и в професионализма на съдебната система. "Има политически консенсус за реформите", каза представителят.
Междувременно Комисията отказа да коментира поисканата от управляващите у нас оставка на Висшия съдебен съвет.
Коментари
...
Мхм
Гербер
1/27/2016, 1:46:16 PM - "...да пратим тиквата да рита мачлета на село завинаги." - И това ще стане как? Ще забраните гласуването за всички освен симпатизантите на Пърдан магарето? Това ще облекчи много бюджета - ще е необходим един хоремаг в Драгалевци за селския катун и един в центъра - за вапцаните в синьо реститутки.