
Днес в Софийския градски съд тръгна делото срещу собственика на "Софарма" Огнян Донев и финансовия му директор Борис Борисов по обвинение за укриване на данъци от 7 блокови сделки, извършени през април и май 2006 г. Обвиненията срещу Донев са за укриване на данъци за близо 63 млн. лева. Според прокуратурата, деянието е станало през 2007 г., когато Донев, като изпълнителен директор на "Елфарма" АД, не посочил в данъчна декларация увеличение на годишния финансов резултат на дружеството, което увеличение е от въпросните сделки с акции извън регулирания пазар.
Обвиненията срещу Борис Борисов са, че не платил близо 7,5 млн. лева данъци след две сделки с акции със "Софарма", от които не декларирал увеличение на годишния финансов резултат на дружеството в общ размер от 74 831 051, 94 лв.
Според прокуратурата двамата са действали с пряк умисъл, осъзнавайки обществената опасност на деянието и предвиждайки обществено опасните последствия.
В началото две главни юрисконсултки на Министерството на финансите поискаха да бъде конституирана държавата като частен ищец, който претендира сумите, споменати в обвинителния акт - 62 779 725 лв. към Донев и 7 483 105, 19 лв. към Борисов, плюс лихви за изминалото време. Интересно е, че по други дела - дори и от калибъра на т. нар. афера "Захар" срещу Гриша Ганчев, се явява редови представител от правния отдел на министерството на Владислав Горанов.
Адвокат Ина Лулчева посочи, че към делото има приложени резултати от данъчна ревизия от 2013 г., която удостоверява, че НАП няма никакви претенции към фирмите, споменати по делото. Тя нарече това "противоречие във волята на същите тези органи", които днес твърдят, че са ощетени и напомни, че отделно от това е изтекла и давността за граждански претенции.
Съдът обаче допусна гражданския иск с мотива, че споменатата от адвокатката данъчна ревизия е факт по същество и така или иначе си я има в делото.
Още в началото прокуратурата поиска отвод на съдия Даниела Борисова с аргумента, че през декември тя върна обвитнителния акт за отстраняване на нарушения, а после САС отмени постановлението й и я задължи да гледа делото. Според прокурорите Емилия Русинова и Димитър Петров тя го върнала с цели 3 месеца закъснение за доработване, после забавила с един месец насрочването му, което също означавало, че не е безпристрастна и обективна.
Когато стана въпрос дали двете главни юрисконсултки на МФ поддържат искането за отвод, те се почудиха и изненадващо... не подкрепиха прокурорите.
Адвокат Даниела Доковска също се включи, че връщането от САС на постановление не е повод за отвод и напомни, че самата прокуратура е водила разследването си от юли 2012 г. до есента на 2015 г. за деяния от 2006 г., но въпреки това никой не е искал отводи на прокурори.
Съдия Даниела Борисова отказа да си направи отвод с аргумента, че следейки за спазването на законността - по случая с върнатия обвинителен акт, не може да е дала повод за отвод, а напротив - именно това е работата на един съдия. Що се отнася до сроковете - те са спазени по закон.
Защитата обяви, че приема показанията на всички свидетели, дадени по време на досъдебното производство и не иска да ги разпитват пак в рамките на делото в интерес на това процесът да върви по-бързо. Искането за т. нар съкратено съдебно следствие по смисъла на чл. 371 от НПК не срещна протест от прокуратурата.
Когато дойде редът на двете главни юрисконсултки, те се затрудниха да вземат отношение по въпроса, но понеже са страна по делото, трябваше да кажат за съкратена процедура ли са, или против.
- Уважаема г--жо съдия, може ли да им разясните чл. 371 - помоли Лулчева, докато едната от двете служителки трескаво прелистваше Наказателно-поцесуалния кодекс.
- Ама, моля ви г-жа Лулчева - това са главните юрисконсултки на НАП - отхвърли молбата да дава правни консултации съдия Борисова.
В крайна сметка и двете решиха, че няма проблем да тече съкратено съдебно следствие. При липса на недоволни, в тази посока се произнесе и съдията и 4-мата свидетели, повикани за днес, бяха освободени. Показания ще даде само една от предварително призованите - Цветанка Златева, както и вещите лица.
Прокурорът прочете обвинителния акт, като отвреме-навреме бъркаше стокова и фондова борса.
Съдът отложи делото за 7-и март, когато ще продължи с прочитане на показанията, дадени вече в рамките на разследването.
След края на заседанието Огнян Донев отговори, че не е редно той да дава изявления защо го съдят за нещо отпреди толкова много години и което става всеки ден на борсата. Той обяви, че не е нарушавал закона, а случващото се не може да си обясни.
На въпрос как се е отразило на бизнеса му вече толкова години разследване, Донев отговори:
"Факт е и съм много дволен, че сме създали бизнес, който независимо от 4-годишното малтретиране, не доведе до съществен резултат. И успяхме да запазим всичките 10 000 работни места, без да съкратим нито един наш служител."
Прокуратурата не коментира днешното развитие на процеса.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни