Компромисите с Великобритания могат да окуражат други страни от ЕС да искат за себе си отстъпки от неговите правила, каза днес Мария Габриел, заместник-председателка на групата на Европейската народна партия. Габриел каза, че е рисковано да се дава право на вето на националните парламенти, без паралелно засилване на ролята на Европейския парламент.

Публикуваното вчера проекторешение на Европейския съвет в отговор на британските искания, което среща на върха на ЕС ще обсъжда на 18 и 19 февруари, предвижда 55 на сто от националните парламенти да могат блокират предложения за ново европейско законодателство. Те предвижда и процедура, по която страни, които са обект на засилена трудова миграция, могат да ограничават част от социалните плащания за работници от друти страни на ЕС за максимум четири години.

„Съществува опасност да дадем възможност на една държава-членка да зачеркне една от основните свободи на Европейския съюз. По този начин можем да отворим кутията на Пандора и да насърчим и други държави-членки да оспорват през следващите години основополагащите европейски принципи”, каза Габриел. “Нека не допускаме задействането на процеси, напълно противоположни на заложените в Лисабонския договор за европейска интеграция“.