Работещите българки над 65-годишна възраст печелят с 14,6 процента повече от представителите на силния пол в същата възрастова група. Това показват нови данни за доходите по пол на Европейското статистическо бюро Евростат.

При най-възрастните работещи само в още една държава от ЕС по доходи водят дамите. Словенките над 65 години печелят с 11,1 процента повече от наборите си в бившата югорепублика. Във всички останали държави силният пол е по-силен и финансово. Най-облагодетелствани са мъжете над 65 години в Испания, които печелят с 53,9 процента повече, отколкото жените в същата възрастова група.

Дамите, които продължават да работят и след навършване на пенсионна възраст са малко, но много от тях се занимават с висококвалифициран труд. Става дума за лекари, стоматолози, университетски преподаватели. В същото време мъжете над 65 годишна възраст работят по-често, но се наемат на позиции, които не изискват специални умения - най-често като охрана, което се отразява върху заплащането, обясниха пред "Клуб Z" статистици.

Като цяло в Европейския съюз трудът на мъжете се заплаща по-високо от този на дамите. Средно за 28-те държави от общността разликата е 16,4 процента в полза на силния пол. Стойностите варират в широки граници. В Словения разликата в заплащането е само 2,5%, докато в Естония достига 23%.

В България мъжете получават средно с 14,8 на сто повече, отколкото дамите, показват данните на базираното в Люксембург статистическо бюро. С изключение на най-възрастните работещи във всички други възрастови групи представителите на силния пол са привилегировани. Разликите в доходите са най-сериозни във възрастовата група 35-44 години. Жените на тази възраст получават с 20,7 процента по-малко от колегите си мъже.