Блиц парламентарният контрол за премиера и вицепремиерите, който досега се провеждаше всяка първа сряда на месеца, ще отпадне. Такава промяна в Правилника на Народното събрание планират депутатите от ГЕРБ. Временната комисия за промени в правилника, който има силата на закон, ще заседава за първи път във вторник. В понеделник вечерта изтича срокът за предложения. Неин председател е юристът от ГЕРБ Данаил Кирилов.
Блиц контролът бе въведен в 42-рия парламент, когато за премиер бе избран Пламен Орешарски, а управляващи бяха БСП и ДПС. Той предвиждаше министър-председателят и заместниците му да се явяват веднъж месечно в Народното събрание, за да отговарят на въпроси на депутатите без предварителна подготовка, каквато има за редовния парламентарен контрол, който се провежда всеки петък. При петъчното разпитване на министри има и "филтър" за въпросите - председателят на Народното събрание преценява дали даден въпрос или питане съм министър е по правилата, дали е от компетенциите му и дали следва да бъде отговорено.
В 43-тия парламент опозицията често критикуваше бившия премиер Бойко Борисов, че рядко присъства на блиц контрол. От ДПС бяха изчислили, че Борисов е присъствал само два пъти на препитванията през цялата 2016-а - през януари и през юни.
Според ГЕРБ обаче блиц контролът няма смисъл, а и се губело пленарно време. Затова можело да остане само опцията министрите да бъдат викани за препитване в парламентарните комисии. Редовният контрол в петък си остава.
От БСП също планират да поискат промени в парламентарния контрол, но по посока затягането му. От левицата ще настояват за съкратени и фиксирани срокове, в които министрите и премиерът да отговарят на въпроси и питания в залата, защото в последно време в практиката има случаи, когато това не се случва в продължение на месеци, темите остаряват, а това прави контролът над властта неефективен, обясни високопоставен социалист. Групата обаче още не е готова с предложенията си и се очаква да ги внесе в последния момент.
Друго предложение се очаква да е замразяване на депутатските заплати, каквато заявка направи лидерката Корнелия Нинова в първия ден на 44-ия парламент. Тя се изчислява на база средната работна заплата за тримесечие в обществения сектор, изчислена от Националния статистически институт. Към 31 декември това значеше, че основната заплата на народен представител възлиза на около 3100 лв., без добавки.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни