Около 11% от лекарствата в бедните страни са фалшиви, и верояно причиняват смъртта на десетки хиляди деца всяка година, съобщи Световната здравна организация, цитирана от "Асошиейтед Прес".
Дефиницията за "фалшиво лекарство" е широка - тя включва всеки медикамент, който не е одобрен от регулаторни органи, не изпълнява критериите за качество или умишлено заблуждава за съдържанието си.
Учени са проверили над 100 изследвания върху над 48 000 лекарства. И са установили, че най-много се фалшифицират медикаменти срещу малария и бактериални инфекции.
Според изчисленията на СЗО, това може да води до смърт от пневмония за от 72 000 до 169 000 деца всяка година, както и 116 000 починали от малария.
"Представете си майка, която се отказва от храна или друга базова нужда, за да плати лечението на детето си, без да е наясно, че лекарствата са под стандартите или фалшиви, и че лечението може да доведе до смъртта на детето й", дава пример генералният директор Тедрос Аданом. "Това е неприемливо."
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни