Въздухът в София често е мръсен, а всички искаме да е чист. През последната година тази тема започна да интересува повече хора, а властта бе принудена да отговаря на въпроси. И кметът на София Йорданка Фандъкова, и министърът на околната среда и водите Нено Димов се ангажират все по-често с позиции. Последно: обещаха да интегрират данните от измервателните станции за фини прахови частици (ФПЧ) на държавните институции с данните от независимата гражданска мрежа за измерване на чистотата на въздуха Airsofia.info. Засега ангажиментът остава в бъдеще време.
И колкото и да сме свикнали да гледаме все към автомобилите, напоследък си признаваме, че основна част от проблема е и отоплението с твърдо гориво. Т.е., ако се отопляваме чисто, въздухът ще е по-чист. Ако се отопляваме мръсно, въздухът ще е по-мръсен. Единствената масова алтернатива за чисто отопление се нарича парно.
Парченце комунизъм
Познавате ли някой в София, който да е поискал да стане клиент на „Топлофикация София“? По-скоро познавате много хора, които искат да избягат колкото се може по-далече от този монополист. В момета софийското топлофикационно дружество трупа огромни загуби, предлага некачествена услуга и гони клиентите си. В същото време е удобно поле за наместване на доставчици, близки или не толкова близки до политици. Затова властта няма интерес да промени „Топлофикация София“, а в това състояние монополистът не само не може да привлече повече хора към чистото отопление, а по-скоро е на път да тласне нови хора към мръсното отопление.
Столичната община цитира данни, според които 60% от замърсяването с ФПЧ се дължи на автомобилния трафик. Тези данни са средни за годината – през лятото няма отопление, т.е. делът на нафтата, дървата и въглищата през зимата трябва да е доста по-висок. Това се доказва и от данните от измервателните станции – те показват повишено замърсяване през зимата и в кварталите без парно.
Къде са дървата и въглищата
Според Центъра за научни изследвания и проектиране към Университета по архитектура, строителство и геодезия една десета от домакинствата в София се отопляват на твърдо гориво. Данните бяха цитирани от “Зелена София”. Изследвани са общо 595 691 жилища в столицата. От тях 9,2%, или 54 802 домакинства използват въглища, дърва или нафта за отопление. 47,8%, или 284 528 сгради са на парно, а 18,7% или 111 452 жилища са на ток. Същото изследване констатира това, което всички виждаме от независимата мрежа за измерване на чистотата на въздуха - най-големи емисии на фини прахови частици заради горенето на дърва и въглища има в най-северните и в най-южните части на София - районите "Нови Искър" и "Кремиковци", кварталите “Левски”, “Подуяне”, “Редута”, “Орландовци”, “Факултета”, “Суходол”, “Горна баня”, “Владая”, “Бояна”, “Драгалевци”, “Симеоново”.
А решение?
Как всички тези хора да изоставят дървата и въглищата и да започнат да се отопляват с парно? Има, най-общо, два начина – или първото да стане крайно непривлекателно, или второто да стане крайно привлекателно. Първият подход ще има своята социална цена – винаги можеш да оскъпиш твърдото гориво с акциз, но ще платиш цената на изборите. Вторият подход изисква да направиш услугата на „Топлофикация София“ търсена.
През последните години дружеството трупа многомилионни загуби – 85 милиона за 2014 г., 59 милиона за 2015 г., 40 милиона за 2016 г., планирани 35 милиона за 2017 г.
Едноличен собственик на това чудо е Столичната община. При представянето на бизнес плана пред Столичния общински съвет през декември 2017 г. изпълнителният директор съобщи, че 20% от абонатите не си плащат сметките. Намеренията за 2018 г. са за нов софтуер за обслужването, ремонти на котли, реконструкция на (само) 20 км топлопровод, въвеждане на инсталацията за горене на RDF отпадък...
Какво означава всичко това ли? Че „Топлофикация София“ не може да гарантира, че няма през няколко седмици да оставате на студено заради авария. Че ще продължите да плащате сметките на всеки пети клиент, който не плаща. Че ще продължите да покривате многомилионните загуби на дружеството като негови собственици/граждани на София. Че скоро няма да срещнете човек, който да е пожелал доброволно да се включи към централното отопление, да е успял да го направи лесно и да е останал доволен от резултата.
Това, разбира се, не е единственият път към опазването на чистия въздух в София. Но е толкова очевиден, колкото очевидно е и нежеланието на политическата власт да се раздели с тази бездънна яма за назначения и обществени поръчки.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни