Премиерът Бойко Борисов изрази несъгласие с позицията на германския канцлер Ангела Меркел за бързо връщане на мигранти, опитващи се да влязат в Германия, в местата, където са първоначално регистрирани.
Според световните агенции, Меркел е постигнала споразумение с 14 държави за връщане на мигранти, които в бъдеще достигнат границите на страната, ако първата им регистрация е в Гърция и Испания. Държавите са Унгария, Полша, Чехия, Белгия, Дания, Естония, Франция, Финландия, Литва, Латвия, Люксембург, Холандия, Португалия и Швеция.
"Нашето споразумение е много добър сигнал за европейците, които губеха доверие в Европейския съюз", заяви чешкият премиер Андрей Бабиш след среща с френския президент Еманюел Макрон и премиера на Словакия Петер Пелегрини в Елисейския дворец. Според Макрон ЕС е демонстрирал единство по миграционния въпрос.
"Много ясно казах, че със стара дата не можем да приемаме мигранти, защото не сме виновни, че сме последни в ЕС... Винаги съм казвал, че Германия е моторът на Европа. Винаги съм казвал, че последното десетилетие канцлерът Меркел е допринесла за просперитета, и то в пълния обем, на цяла Европа, не само на Германия. Разговарях миналата седмица и с премиера на Бавария. Били сме винаги най-солидарни. Само че аз солидарността я разбирам по друг начин - всяка държави да си носи отговорността за границата. Говоря за външните държави", заяви Борисов.
"Да, когато вълната дойде, всички бяхме неподготвени, но в България по най-бързия начин две правителства подред започнаха да изграждат съоръженията, изградиха ги, над 230-240 км. Инвестирахме в полиция, жандармерия, сменихме закона, пратихме армията. Получихме и финансова помощ от Европейската комисия“, припомни премиерът.
По думите му усилията на България плюс работещото споразумение между ЕС и Турция са гарантирали външните граници на ЕС, което Борисов определи като солидарност.
Според премиера три мерки трябва да действат едновременно и да влязат едновременно. "Първата - осигуряване категорично на външните граници на ЕС чрез финансова помощ, хора, техника за Гърция, Италия, Испания и България. Едновременно с това да се преговаря с държави, без да им се назовават имената, извън Европа, където да се направят такива "горещи точки", за да може хората, които си мислят, че могат да намерят работа и препитание в Европа, да отидат там".
Борисов отново повтори тезата си, че мигрантите трябва да се разделят на такива, които бягат от войни, и икономически. Това не е едно и също, смята той.
"Самите ние, когато българи отидат в Европа, тихомълком си връщаме доста от нашите сънародници, които не се занимават там с това, за което законът повелява. Третото е да се говори за вторичното преразпределение в Европа. Сиреч, ако една държава е изпуснала мигрантите, минали нелегално, не си е изпълнила ангажиментите, тогава разбирам да се върнат. Но тези, които са влезли по официален път, съгласно всички споразумения, и са отишли да търсят препитанието си в Европа, една част първо по какъв начин ще бъдат върнати и второ, защо ни наказват за нашето усилие и усърдие“, попита Борисов.
Той припомни, че е предложил за един или за шест месеца да бъде спрян достъпът до ЕС, "да си решим спокойно всички тези проблеми".
"Ако някой има нужда от тези мигранти и ги заяви, ние сме ги регистрирали, да ги вземе. Ако не, защо ние, без да бъде решен въпросът с външните центрове, трябва да бъдем наказани?", запита той.
"Аз съм за солидарност, но пак казвам, когато решим всичко това заедно сядаме и казваме какво да правим с тези, които са в Европа. Аз не мога да си позволя да поема риска, защото този риск е толкова дългосрочен след това, толкова до непоправими последици може да има за нашата страна и за хората в България, че аз не мога да си го позволя. Видях доста реакции – не им се хареса на една част от колегите, други ме аплодираха, но мисля, че това устройва би трябвало да устройва всички“, каза още Борисов и поясни, че затова 6 месеца се е работило върху промяната в Дъблинското споразумение.
"И пак казвам - винаги съм се прекланял и публично пред хуманността на Ангела Меркел, защото тя пое тежестта на всички. През България са преминали преди няколко години 60 000 души - 20 000 по времето на БСП, 40 000 по наше време, докато станат загражденията. От Унгария са сигурно двойно повече, но Германия ги прие, понесе този пасив. Разбира се, че трябва да бъде солидарни, но след като решим и другите две теми“, поясни премиерът.
"Към тази дата единственото, за което се говори активно е преразпределението. Да, реши се да се плати на Турция. Но до вчера и днес още не сме платили. Само на добра воля към България изпълняват ангажимента“, коментира още Бойко Борисов.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни