Асоциацията на европейските журналисти–България разпространи декларация, с която се противопоставя на „заплахите срещу наши колеги заради въпросите, които задават като част от работата си“. Това е първата реакция след призива на притежавания от Делян Пеевски вестник „Телеграф“ бТВ „да бъде прочистена от „журналисти“ като Светослав Иванов.

Призивите за “прочистване” на медиите от журналисти, които дръзват да питат, т.е. да вършат отговорно работата си, са недопустими“, се казва в декларацията.

Изданията на Пеевски атакуваха Иванов след негово интервю с изпълнителния директор на „Ню Бояна филмс“ Ярив Лернер.

Фирма от групата на „Ню Бояна“ - „Ню имидж България“, сключи през април предварителен договор за покупката на 50% от „Телеграф медиа“, притежавана от „Интръст“ ЕАД, която пък е еднолична собственост на депутата от ДПС Делян Пеевски. Фирмата „Телеграф медиа“ издава вестниците „Телеграф“, „Монитор“, „Политика“, „Меридиан мач“ и Борба“.

Светослав Иванов попита Лернер дали се притеснява от това, че „някои от тези издания са натоварени с доста негативи през годините, подозирани са в доста политически зависимости, в това, че са служели за средство за саморазправа с много неудобни и политически, и икономически опоненти“. Журналистът допълни, че „това е нещо, което е констатирано от големи международни организации, а пък и от българското общество“.

В резултат на това „Телеграф“ посвети на Светослав Иванов цялата си втора страница с познатите и недоказани твърдения за мрежи и връзки с Цветан Василев, Иво Прокопиев, Сорос и т.н. без нито едно доказателство. Накрая изданието на Пеевски препоръча на бТВ:

„И тъй като от месеци именно медиите от кръга „Капитал“ тиражират слуха, че бТВ ще бъде продадена, то, ако това е вярно, добре е същата телевизия най-после да бъде прочистена от „журналисти“ като Светослав Иванов, използващи националния ефир за осъществяването на елементарни манипулации в услуга на менторите му.“

„Тъй като тези нападки към журналисти не са прецедент и с оглед на политическото и икономическото влияние на Пеевски в България, подобни публикации биха могли да се възприемат и като заплаха срещу журналиста и опит за оказване на натиск върху ръководството на телевизията“, заявява АЕЖ-България.

Организацията припомня и атаките срещу журналисти от Нова телевизия и изчезването на Анна Цолова от ефир.

Ако известни журналисти от национални телевизии могат да бъдат подлагани на неприкрит публичен натиск, то със сигурност професионалистите, които работят в по-малки медии в цялата страна, са в още по-тежка ситуация“, се казва още в декларацията.

бТВ не разпространи специална позиция, а защити Светослав Иванов по нестандартен начин – публикува на фейсбук страницата си снимка на водещия на предаването "120 минути", направена в неделя при последното издание на предаването за сезона със следния текст:

"#СветославИванов @sveivanoff преди последния ефир на #120минути за сезона. Ще се видим отново от 9 септември с още по-интересни събеседници и рубрики"

 

Ето пълния текст на декларацията на АЕЖ-България:

Асоциацията на европейските журналисти - България, категорично се противопоставя на заплахите срещу наши колеги заради въпросите, които задават като част от работата си.

Призивите за “прочистване” на медиите от журналисти, които дръзват да питат, т.е. да вършат отговорно работата си, са недопустими.

Повод за нашата реакция е публикуван материал във вестниците "Телеграф" и "Монитор" във вторник, в който се отправя призив телевизия bTV да бъде “прочистена” от журналисти като Светослав Иванов.

Атаката срещу Иванов идва в отговор на зададени от него въпроси към американския бизнесмен Ярив Лернер, изпълнителен директор на компания „Ню Бояна“, във връзка с обявеното намерение на последната да придобие част от издателския бизнес на депутата Делян Пеевски, към който принадлежат и вестниците "Монитор" и "Телеграф".

Тъй като тези нападки към журналисти не са прецедент и с оглед на политическото и икономическото влияние на Пеевски в България, подобни публикации биха могли да се възприемат и като заплаха срещу журналиста и опит за оказване на натиск върху ръководството на телевизията.

Случаят много напомня натиска, на който бяха подложени журналистите от друга национална телевизия - Нова телевизия, които дълго време бяха държани в напрежение, че медията може да бъде придобита от Пеевски или приближени до него лица и това да доведе до прочистване на неудобните. Този натиск ескалира в коментара на съпартиеца на г-н Пеевски, депутата Йордан Цонев, който в ефир каза на водещите на сутрешния блок: “Пеевски ви праща много поздрави и ви желае творчески успехи”. Малко по-късно Анна Цолова изчезна от ефир, а другият водещ Виктор Николаев стана обект на нови заплахи от политици, този път от управляващото мнозинство.

Ако известни журналисти от национални телевизии могат да бъдат подлагани на неприкрит публичен натиск, то със сигурност професионалистите, които работят в по-малки медии в цялата страна, са в още по-тежка ситуация. АЕЖ-България се обръща към професионалната общност с призив за солидарност и нетърпимост към всяка форма на заплаха и неправомерен натиск спрямо журналисти.