
Историята на участието на рапъра Ванко 1, осъден за трафик на жени с цел проституция, достигна до едно от най-престижните европейски издания. В рубриката „Съвременното робство на фокус“, под заглавие „Осъден сводник напусна българския „ВИП Брадър“ след протести“, авторът Андрю Макдауъл разказва за случая.
Макдауъл посочва, че първоначално присъствието на осъдения трафикант на хора в едно от най-големите български риалити програми е предизвикало скромен медиен отзвук. Но в последните дни публичната апатия е била победена от сигнали от зрители и общественици из цялата страна.
Иван Главчев, по-известен като Ванко 1, е осъден през 2003 г., че е използвал наркотици, за да склони към проституция 10 жени и една непълнолетна, а след това ги е „пласирал“ като проститутки в различни страни от Европа.
„Гардиън“ отчита, че „ВИП Брадър“ е едно от най-гледаните предавания в България, с милиони зрители всяка седмица, като дава за пример статистика от 2016 г., според която шоуто е привлякло 30% от телевизионната аудитория.
Макдауъл е потърсил коментар и от „Модърн таймс груп“, шведската компания собственик на „Нова телевизия“. В тяхно изявление се казва, че Ванко 1 е напуснал Къщата на „Биг Брадър“ по лични причини, но че предстои „Нова“ да промени „стратегията си за подбор на участници“ в риалитито.
„Заради получените оплаквания, нашата местна компания ревизира стратегията си за подбор на участници в подобни програми, тъй като криминална присъда за такива престъпления е нещо изключително сериозно и компанията не би трябвало да допуска който и да е с подобна присъда в бъдещи формати“, се казва в позицията, цитирана от британското издание.
Андрю Макдауъл не пропуска и краткия период, който Ванко 1 излежа от присъдата си. Авторът на статията посочва, че той е бил осъден на 12 години затвор, но заради спорни промени в Наказателния кодекс, „които критиците свързват с корупция и манипулация на съдебната система“, е бил освободен само след 3.
Материалът на „Гардиън“ завършва с тъжна за страната ни равносметка:
„България е една от основните страни донори на човешка плът в Европейския съюз, според Държавния департамент на САЩ. В годишния си доклад за трафика на хора Департаментът критикува българската съдебна система, че допуска намаления наказания за осъдени за трафик на хора и че не прави достатъчно, за да защити потенциални жертви“.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни