Европейските лидери подкрепиха днес споразуменето за "Брекзит".
Това стана на извънредна среща на Европейския съвет в Брюксел. Той се състоя точно 4 месеца и 4 дни преди 29 март 2019 г. - деня, в който Обединеното кралство ще престане да бъде част от ЕС.
Само половин час бе необходим на лидерите на 27-те страни, за да приемат споразумението от 585 страници, което очертава условията, при които Великобритания ще напусне Съюза. Те приеха и декларация от 36 страници за бъдещите свободни търговски отношения между Лондон и Брюксел. Но тя трябва да бъде одобрена и от парламента в Лондон. В противен случай Великобритания ще напусне ЕС без споразумение.
Малко след това към европейските лидери се присъедини и британската премиерка Тереза Мей.
Срещата едва не бе провалена, тъй като Испания настояваше да има решаващата дума за Гибралтар след "Брекзит". Премиерът ѝ Педро Санчес плашеше с бойкот. В крайна сметка Мадрид получи исканите гаранции и оттегли заплахата.
„Днес е един тъжен ден“, заяви преди началото на срещата председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.
Той произнесе тези думи при пристигането си за участие в Съвета.
„Тъжен съм, защото да гледам как Великобритания напуска ЕС не е момент за празнуване, а на дълбока тъга. Направихме всичко възможно "разводът" да бъде колкото се може по-лек. Сделката е възможно най-добрата. И ЕС няма да промени позицията си. Убеден съм, че британският парламент ще приеме предложението“, каза Юнкер.
„Ние преговаряхме, аз и моят чудесен екип преговаряхме с Великобритания. Сега е време всеки да поеме своята отговорност. Само искам да добавя, че тази сделка е необходима стъпка за доверието, което трябва да изградим между ЕС и Великобритания на фона на това безпрецедентно и амбциозно партньорство“, каза главният преговарящ от европейска страна Мишел Барние.
Френският президент Еманюел Макрон изрази убеждението си, че Европа се нуждае от дълбоки реформи. "Брекзит" само е показал необходимостта от тях. И Макрон подкрепя това изцяло.
В изявленията си при пристигането на срещата европейските лидери призоваха британците да подкрепят споразумението за "Брекзит".
Холандският премиер Марк Рюте похвали британската си колежка Тереза Мей за начина, по който е водила трудните преговорите. Той се надява споразумението да мине и през парламента в Лондон. Рюте обаче отправи предупрежение към противниците на Мей както в Консервативната партия, така и към тези в редиците на лейбъристите, които смятат, че все още може да бъде постигната по-добра сделка.
„Това е максималното, което всички ние можем да направим“, отговори холандският министър-председател на въпроса дали ЕС би направил още отстъпки.
Литовската президентка Далия Грибаускайте заяви, че има поне четири възможни изхода, ако британският парламент блокира споразумението. Тя посочи три от тях – втори референдум във Великобритания, нови избори с цел смяната на Тереза Мей или опит за предоговаряне на споразумението. Четвъртият вариант е Великобритания да напусне ЕС на 29 март 2019 г. без споразумение.
Еврокомисията няма да уволнява британски служители
„Пред нас е труден процес на ратифициране, както и бъдещи преговори. Но независимо как ще свърши всичко това, ще останем приятели до края на дните ни и дори още един ден след това“, каза на заключителната пресконферения председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
Еврокомисията няма да уволнява британски служители, обеща нейният председател Юнкер. Той повтори, че денят е много тъжен. И този път допълни, че една страна, която излиза от ЕС, не дава повод нито за отваряне на шампанско, нито за аплодисменти.
„Брекзит е много сериозна ситуация. Но ще ви обясня защо завършихме с този резултат. Споразумението от 600 страници дава яснота на всички въпроси и премахва всякакви законови неясноти – за граждани, компании, бизнес и т.н.“, каза Барние.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни