На 26 септември 1983 г. съветският военнослужещ Станислав Петров предотвратява ядрена война. По време на дежурство той получава сигнал, че САЩ нападат с ракети СССР, но правилно преценява, че става въпрос за компютърна грешка.

Подполковник Станислав Петров днес.

В новия брой 7 на списание „Клуб Z” можете да прочетете цялата история и интервю със Станислав Петров. С него разговаря колегата ни Момчил Инджов. Вижте откъс от разказа:

Из „Да спасиш света от ядрен апокалипсис“:

„...Внезапно на главния компютър, намиращ се в дежурната стая на „Серпухов 15“, светва предупреждение за ракетна атака срещу СССР! Едновременно от една американска база по посока към Съветския съюз излитат няколко ракети. В този момент пред пулта е подполковник Станислав Петров, тогава 44-годишен. Той дори не дежури. Понеже е теоретик-аналитик, офицерът и други като него веднъж или два пъти в месеца са слагани пред пулта. Петров има две възможности. Първата е да натисне копчето. И тогава решението трябва да вземе Юрий Андропов, който държи ядреното куфарче, при това знаейки, че ракетите ще достигнат до страната за не повече от 15 минути. Другата възможност на подп. Петров е да докладва, че данните са грешни. Той има само 2 минути, за да вземе решение.... Буквално за секунди мозъкът му подлага ситуацията на анализ и теоретикът взема връх – няма атака, данните са грешни, обявява той с пълното съзнание, че лично ще отговаря за последствията. „Разбира се, ако бяха останали живи хора, пред които да отговарям...“

Още в списание „Клуб Z”!

26 септември е провъзгласен и за Европейски ден на езиците. Решението е на Съвета на Европа с подкрепата на Европейския съюз и става факт на 6 декември 2001 г., която бе обявена за Европейска година на езиците. Целта на празника е да насърчи изучаването на чужди езици, да осведоми обществеността за важността на тази дейност, да повиши нивото на многоезичност и междукултурно рабирателство, да популяризира богатото езиково и културно разнообразие в Европа.

Нека видим в снимки какво още се е случило на тази дата по света през годините.

Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив