Учени от японската Национална астрономическа обсерватория в сътрудничество с колеги от британския Импириъл колидж и с помощта на няколко мощни телескопа са открили най-старото галактическо струпване, съобщават Франс прес и ЮПИ.
Протоклъстерът, наречен z660D - "съзвездие" от 12 галактики, свързани от гравитация, се е формирал преди около 13 милиарда години, когато Вселената е била едва на 800 000 милиона години.
"Подобен обект се открива трудно", казва Юичи Харикане от изследователския екип.
Откритието, направено с помощта на телескопите "Субару", "Кек" и "Джемини", може да допринесе за по-доброто разбиране на произхода на Вселената.
Една от протогалактиките в протострупването е Химико. Гигантският газов облак - един от най-големите обекти в ранната Вселена, е открит през 2009 г. благодарение на телескопа "Субару". Учените са изненадани, че толкова масивен обект не заема централно място в протострупването, а се намира в покрайнините му на 500 милиона светлинни години от центъра.
БТА
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни