Към края на 2019 г. се очаква разходите на България за отбрана да са 3,1% от БВП (при изискване на НАТО за 2% от БВП - б.р.)

Това се е похвалил премиерът Бойко Борисов на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в телефонен разговор, за който съобщи правителствената информационна служба. Той се случва в навечерието на Срещата на върха между държавните и правителствени ръководители на страните членки от НАТО, която ще се проведе на 3 и 4 декември 2019 г. в Лондон. От българска страна ще участва президентът Румен Радев. 

В разговора си със Столтенберг министър-председателят е декларирал, че от началото на 2018 г. България успешно прилага националния План за нарастване на отбранителните разходи до 2024 г.

Причината разходите да прескочат 2 на сто е авансовото плащане за нови изтребители за военновъздушните сили:

"С авансовото плащане на 8 броя самолети F-16V Block 70 тази цел вече е постигната и в края на настоящата 2019-а разходите се очаква да достигнат 3,1% от БВП", е заявил Борисов, цитиран от пресцентъра си.

"Високо оценявам ролята на Алианса за защита на сигурността, свободата и демократичните ни ценности. За нас - националната сигурност и отбрана на България са гарантирани само в рамките на колективната отбрана на НАТО", е изтъкнал още премиерът пред Столтенберг. Освен това България, отчитайки днешните рискове и предизвикателства пред международната среда за сигурност, разглежда единството на Европа и Северна Америка като по-важно отвсякога.

 "За България трансатлантическата връзка е в основата на нашата колективна отбрана", акцентира Бойко Борисов.

Той е дал и висока оценка на темите, които ще бъдат във фокуса на Срещата на върха на НАТО в Лондон, засягащи всички ключови елементи от архитектурата на сигурността в Евроатлантическия регион, разказват още от пресслужбата на правителството.

"Вярвам, че решенията на висшия форум ще доведат до по-нататъшно укрепване както на възможностите за възпиране и отбрана, така и на трансатлантическата връзка между Европа и Северна Америка", е допълнил министър-председателят.

Той е посочил пред Столтенберг, че целите на страната ни са фокусирани в три основни области - повишаване на разходите за отбрана, модернизация и превъоръжаване, и преодоляване на дефицита на личен състав във Въоръжените сили. По приоритетите се работи активно и в следващите години ще продължи реализацията на ключовите проекти по модернизацията (придобиването на нови бойни самолети, кораби и бойни машини).

Борисов е поел ангажимент и страната ни да продължи да подкрепя мисии и операции на НАТО:

"България ще продължи да оказва подкрепа на усилията на Алианса към постигане на световен мир и сигурност. Разглеждаме участието си в мисии и операции на НАТО като основен приоритет и възнамеряваме да запазим ангажимента и приноса си към тях."

Премиерът специално обърнал внимание върху ролята на съвместните военни учения, които допринасят за подобряването на оперативната съвместимост на българските въоръжени сили с тази на други държави членки на НАТО.

Борисов и Столтенберг обсъдиха още укрепването на сътрудничеството между НАТО и ЕС, тъй като именно Алиансът е фундаментът на колективната отбрана в Европа.

"Само заедно, обединени в НАТО, можем да се справим с предизвикателствата и заплахите пред сигурността на нашите общества", изтъкна Борисов.

Министър-председателят и генералният секретар на Алианса бяха категорични, че заедно трябва да защитаваме нашите споделени ценности и принципи – свобода, човешки права, демокрация, върховенство на закона, което ни прави силни и способни.