Сенаторът републиканец Мит Ромни отправи остри критики към президента на САЩ Доналд Тръмп по време на вчерашното последно заседание от процеса за импийчмънт, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Ромни бе единственият сенатор вчера, който наруши партийната линия по време на гласуването, оправдало президента Тръмп в процеса за ипийчмънт.

"Да опорочиш избори само и само да останеш на власт, е може би най-оскърбителното и деструктивно нарушение на дадената клетва, което мога да си представя", каза Ромни в емоционална реч от трибуната на Сената.

Ромни гласува с "виновен" по първото обвинение, злоупотреба с власт, и по този начин застана на страната на 45-те демократи в Сената и двама независими. По второто обвинение, възпрепятстване на разследването на Сената, той гласува с "невинен".

Ромни става първият сенатор в историята на САЩ, който дава подкрепа с гласа си негов съпартиец да бъде признат за виновен в процес за импийчмънт. През 1999 г. президентът Бил Клинтън беше оправдан, оправдан е и Андрю Джонсън през 1868 г.

Ромни беше кандидатът за президент на Републиканската партия през 2012 г., а през 2018 г. бе избран за сенатор от щата Юта.

След снощното гласуване Тръмп публикува видео, в което се казва, че Ромни е "таен актив на демократите", и се изтъква загубата му през 2012 г. срещу президента демократ Барак Обама.

Други представители на републиканците, включително щатската партийна организация на републиканците в Юта и председателят на Националния комитет на Републиканската партия Рона Макданиел - която освен всичко друго е и племенница на Ромни - изразиха несъгласие с решението му.

Други негови съпартийци в Сената обаче отказаха да го критикуват.

"Смятам, че Мит е почтен човек", каза сен. Рон Джонсън пред репортери. "Той гласува по съвест", добави той.

Ромни е също бивш губернатор на Масачузетс, а през 2018 г. спечели с лекота място в Сената след победа с 63 процента от гласовете.

Някои негови избиратели се изказаха в негова защита. "Гордея се с него", заяви Стейси Максуел, регистриран независим избирател, собственик на кафене в Солт Лейк Сити.

В началото на речта си от трибуната Ромни видимо пророни сълзи, когато отбеляза, че като мормон е "дълбоко религиозен. Моята вяра е в основата на това коeто съм".

Седемдесет и две - годишният Ромни като млад е бил мисионер във Франция, а когато е живял в Бостън, е бил и църковен лидер. Като цяло през политическата си кариера той не е отдавал особено значение на вярата си.

"Президентът е виновен в ужасно длъжностно престъпление", обяви Ромни.

Ромни и Тръмп не за пръв път кръстосват шпаги. Миналата година Ромни написа обидна публикация в Туъитър по адрес на президента след критики от негова страна срещу Тръмп, че е призовал Украйна да разследва съперника му Джо Байдън.

През 2016 г. той отново разкритикува Тръмп, по време на тогавашната президентска кампания. Въпреки всичко той се срещна с него след победата му, докато Тръмп все още сформираше висшия си управленски екип. В крайна сметка обаче Тръмп не покани Ромни на никакъв пост.

Преди самото гласуване в Сената имаше и други интересни изказвания.

Лидерът на сенатските демократи Чък Шумър призова сенаторите да застанат на страната на истината, предаде ДПА.

"Не може да сте на страната на този президент и да сте на страната на истината", каза той от трибуната минути преди гласуването.

Той нарече президента заплаха и заяви, че Тръмп трябва да бъде отстранен и да му бъде забранено да се кандидатира отново.

Когато обаче се видя, че демократите няма да спечелят, Шумър се обърна с призив и към привържениците на партията.

"Не губете надежда", каза той. "Правдата ще възтържествува", добави Шумър.

"Този партизански импийчмънт ще приключи днес", заяви от своя страна колегата му лидер на републиканците сен. Мич Макконъл в последното си изказване преди гласуването. Той призова сенаторите да не се поддават на "токсичното изкушение" да продължават тази битка.

"Не можем просто да позволяваме политическата партизанщина да съсипва институциите ни", каза той. "Надявам се, че като се върнем назад и си спомним за това гласуване, ще си кажем: ето това беше денят, в който започна скъсването с тази партизанщина", добави Макконъл.