
Знаел ли е премиерът Бойко Борисов, че ДАНС подслушва президента?
Темата постави държавният глава Румен Радев по време на събитие в Лесотехническия университет в коментар на записите на ДАНС (направени чрез СРС - б.р.), за които се твърди от прокуратурата, че са с "вероятното участие" на държавния глава. И които бяха публикувани от държавното обвинение - като обяснение защо Иван Гешев поиска Конституционния съд да тълкува текста за обхвата на имунитета на президента. Радев е бил "закачен" покрай разследване, в което е бил "слушан" началникът на Военновъздушните сили ген. Цанко Стойков.
"Проблемът не е в бруталната атака към държавния глава, а в начина на управление на държавата, в ръководството, контрола и използването на службите и правоприлагащите органи, в спазването на закона от тяхна страна. Всичко това рефлектира върху правовата държава, върху устоите на демокрацията и върху правата на българските граждани.
Тук ще трябва да се отговори на въпроси.
Първо връзката премиер - главен прокурор. Знаете кой подслушва и реализира СРС - това е ДАНС . На кого е подчинена ДАНС - пряко на МС по закон и функционално директно на министър-председател. Знаел ли и премиерът, че неговите подчинени подслушват президента в грубо нарушение на закона? И ако го е знаел - защо е допуснал закононарушението. Ако не го е знаел, значи премиерът е човек, неспособен да управлява тези служби. Прокуратурата бърза да развее СРС в нарушение на закона в публичното пространство. Явно в нечий интерес“, заяви държавният глава, цитиран от прессекретариата си.
Румен Радев разкритикува и управлението, и държавното обвинение по различни теми. И попита:
„Как тези бдителни органи проспаха водната криза, боклуците, обществените поръчки с нарушения, срива на Търговския регистър, хакерските атаки в НАП, хазарта (...)
Защо г-н Гешев вижда престъпност и корупция навсякъде другаде, освен в Министерския съвет, където се харчи от първо лице. Във всяка една държава хранителната среда за корупцията е там, където се усвоява бюджетът. Раздават обществените поръчки напоследък и без обществени поръчки. Очаквам от главния прокурор да обърне внимание на сигналите в прокуратурата и разследващата журналистика, като започнем със санирането, оградите по границата, „Апартаментгейт“, мобилни инсенератори, където има изтичане на милиони", заяви още Румен Радев
По думите му остро стои и въпросът как службите и правоприлагащите органи, които са толкова бдителни по отношение на държавния глава, са проспали водната криза, проблемите с боклуците и с хазарта, обществени поръчки с нарушение, срива на Търговския регистър, хакерските атаки в НАП и други кризи.
В отговор на въпрос за заявената готовност на правителството да закупи машини за гласуване, Румен Радев посочи, че това е тема, която той е поставил отдавна на инициираните в президентството срещи за изборното законодателство (на последната такава нямаше представител на управляващите, а между Борисов и Радев се проведе задочен спор дали е имало такава покана - б.р.).
„На тези срещи много ясно обявих, че ако искаме да имаме машинно гласуване, сега трябва да бъде обявена обществената поръчка за закупуване на машините“, заяви държавният глава.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни