Напрежението с мигрантите на границата на Турция с Гърция не стихва. По данни на ООН 13 000 са мигрантите от Сирия, Афганистан и други държави от Азия и Африка, които чакат на границата с Гърция, за да продължат към Западна Европа, предаде bTV.

Няма мигрантски натиск към границата с България. У нас обаче остава засилено присъствието на жандармерията.

Ситуацията на ГКПП „Пазаркуле“

Турските власти увеличиха периметъра, в който има забрана за достъп до граничния пункт, на 3 км. Има разположен полицейски пост, който спира всички автомобили.

На пункта има много бежанци, но в какво състояние са те все още не е известно. На „Пазаркуле“ хлябът, раздаван от неправителствена организация, свърши за минути. Към пункта все още прииждат бежанци, а други си тръгват.

В търсене на път към Европа бежанците поемат и по нови маршрути. Част от тях се опитват да премината в Гърция през зелена граница. В района на граничния пункт „Пазаркуле“ от днес военното присъствие е засилено.

Ситуацията в „ничията земя“ между Турция и Гърция

Трета безсънна нощ за много мигранти, които стоят в "ничията земя" между Турция и Гърция. Гръцкият министър на отбраната дойде на място на инспекция. По последна информация там остават близо 3000 мигранти.

По информация на гръцките власти само тази нощ те са спрели 10 000 опита за навлизане на бежанци от Турция към Гърция. Гръцките власти се опитват да отправят послание към Европа, че ще направят всичко възможно да опазят европейските граници.

„През последните часове получихме обаждания от жители на района, които изразяват готовността си, ако ситуацията ескалира, да дойдат да помагат на полицията и армията“, каза кметът на Кастаниес.

Ситуацията на българската граница с Турция

Жандармерията по границата с Турция от българска страна остава. Ситуацията на ГКПП „Капитан Андреево“ е спокойна и няма чакащи автомобили. Късно снощи трафикът на граничния пункт се засили и в двете посоки.

Контролът по пътищата също е завишен от рано сутринта. Екип от Сливен е командирован на границата от няколко дни. Полицаите проверяват бусове и леки коли на входа не село Пъстрогор. Шофьорите вече са свикнали с патрулите на всяка крачка.

На метри от полицаите е разпределителният център в село Пъстрогор, който е найблизо до границата с Турция. Центърът е от затворен тип, но местните разказват, че преди години мигранти излизали свободно из селото.

Хората се страхуват от нова бежанска вълна. Според държавата към момента центровете за бежанци са пълни едва 20%.

Красимир Каракачанов потвърди, че няма движение към българската граница.

"Напрежението, и то сериозно, е на гръцко-турската граница. В този триъгълник между българската, турската и гръцката граници, ако гръцките власти пропуснат групи мигранти, от там те буквално са на метри от българската граница и могат да се насочат да минат през страната ни. Вие видяхте, че един от възможните маршрути е България", коментира той.

Министърът увери, че при необходимост на границата може да бъде изпратено подкрепление.

"Гранична полиция и МВР си вършат перфектно работата в момента. Самата „Гранична полиция" има възможност да изпрати до 400 души, ако се налага. Армията също, в рамките на не повече от 4 часа, може да изпрати 400 човека – 300 от сухопътни войски в Стара Загора, Хасково и Ямбол; 50 от специалните сили и 40 от Военна полиция. Целта е да не се допусне пробив и да се установи маршрут през България. И тук трябва да бъдем ясни и безкомпромисни", отсече Каракачанов.