Технологичният гигант "Амазон" забрани на полицията да използва софтуера й за лицево разпознаване за 1 година. Решението идва, след като адвокати в сферата на човешките права предупредиха за потенциални "расистки наклонности" на технологията, съобщава Би Би Си. През седмицата IBM също съобщи, че спира да предлага услугата си за лицево разпознаване за "масово наблюдение или расово профилиране".
И двете решения са в резултат на засилващия се натиск върху бизнеса да отговорят на смъртта по време на арест на чернокожия американец Джордж Флойд. Белият полицай, който причини смъртта на мъжа, е с повдигнато обвинение за убийство, а вече не само САЩ, а и страни в целия свят са заляти от антирасистки протести.
"Амазон" заявява, че забраната за ползване на софтуера за лицево разпознаване е, за да се даде възможност на американските законотворци да напишат правила как технологията може да бъде използвана.
"Ние смятаме, че правителствата трябва да установят по-силни регулации за етично използване на технологията за лицево разпознаване и в слудващите дни изглежда, че Конгресът е готов да приеме това предизвикателство", се казва в позицията на Амазон".
"Надяваме се, че едногодишният мораториум може да даде на Конгреса достатъчно време да приложи подходящи правила и сме готови да помагаме, ако поискат това от нас."
Все пак технологичният гигант казва, че ще продължи да дава достъп до софтуера си на организации, които се борят срещу трафика на хора.
Критиките към технологиите за лицево разпознаване досега се базират на проучвания, че повечето алгоритми по-често идентифицират погрешно лица на цветнокожи или на представители на други етноси в сравнение с бели хора. Преди време "Амазон" защитаваше продукта си срещу обвиненията в потенциален расизъм, като продължаваше да го предоставя на силите на реда.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни